Nejdůležitější ekonomické jednání G20 za poslední století

01_benatky

Vrcholní ekonomičtí představitelé zemí skupiny G20 se v těchto dnech scházejí v italských Benátkách, aby probrali detaily toho, co se může ve skutečnosti největší přestavbou mezinárodní daňové soustavy za posledních sto let. Odstartoval tak závod s časem, neboť dohoda by měla být hotova již za tři měsíce před posledním letošním zasedáním G20 v říjnu. Ačkoliv tato jednání probíhají trochu mimo pozornost většiny lidí, jedná se vpravdě o historickou událost, která může mít dalekosáhlé důsledky pro celou světovou ekonomiku.

Zaostřeno na daně

Ministři financí států ze skupiny 20 států a organizací jako je Evropská unie či OECD rokují o plánu, jak skoncovat s globálními daňovými ráji a donutit nadnárodní korporace, aby platily přiměřený podíl na daních všude, kde působí. Jednání, která budou mít dalekosáhlé důsledky pro finance globálních podniků, se vedou po většinu uplynulého desetiletí, nyní ale vstupují do fáze, o níž mnoho lidí doufá, že bude tou finální.

Jednání navazuje na průlom, který nastal minulý týden, když 130 zemí podpořilo koncepční rámec pro nový daňový plán. Ten zahrnuje globální minimální daň ve výši nejméně 15 procent, kterou by zavedla každá země, a nová pravidla, která by donutila technologické giganty jako Amazon a Facebook platit daně v zemích, kde se jejich zboží či služby prodávají, i když tam nemají žádnou fyzickou přítomnost.

02_benatky

Foto: Pixabay

Bude dosaženo dohody?

Doufá se, že dohoda ukončí roztáčející se spirálu nových daní z digitálních služeb a protiopatření. Řada zemí světa jako je Francie či Itálie (a také Česká republika, která o zavedení digitální daně vážně uvažuje) zavádí nové daně, aby získaly větší daňové příjmy od amerických technologických společností. Naopak Spojené státy označují tyto daně za diskriminační a Bidenova administrativa schválila odvetná cla na víno, sýr, oděvy a další výrobky z těchto zemí, která by mohla vstoupit v platnost ještě letos, pokud nebude dohody dosaženo.

Dohodu čeká ještě řada překážek, z nichž jednu z největších budou představovat Republikáni v americkém Kongresu, svět je ale dohodě blíže, než kdykoliv předtím.

Zdroj informací: https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-07-08/g-20-finance-ministers-set-to-endorse-global-tax-deal-in-venice

Náhledové foto: Pixabay

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.