škola online

Nejčastější podvody při online výuce

Distanční výuka je vděčným tématem mnohých médií a na veřejnosti se o ní mluví prakticky neustále. není se čemu divit, když se klasická prezenční forma prostě konat nemůže. Spousta lidí si online výuku pochvaluje a hovoří o tom, jak se děti zlepšily a podobně. Opak přitom může být pravdou. Zjišťování skutečných znalostí dětí přes počítač nebo mobil je velmi složité. Samozřejmě tato forma výuky svádí k podvádění. To je mnohem jednodušší než při klasické prezenční výuce.

První fotí a posílá

I takto by se dalo hovořit o klasické praktice mnohých žáků. Těm je přidělen test online, na jehož vypracování mají určitou porci času. Obecně platí, že kdo si počká, ten se dočká. Premianti třídy vypracují onen úkol a následně ho vyfotografují na mobil. Poté už posílají přes sociální sítě ostatním. Výsledky jsou pak takové, že si třída vůbec nevede špatně.

K testu si stačí vzít sešit či učebnici

A co třeba takový test z dějepisu nebo zeměpisu? Stačí si vzít učebnici a vyplňování se stane hračkou. jasně, dítěti možná něco v hlavě utkví, ale bude toho velmi málo. Pamatovat si to nebude, vždyť nemusí…

Rodič v roli žáka

Jasnou najdou se i hodní rodiče, kteří vypracovávají testy se svými ratolestmi, spíše za ně. Tito rodiče jdou sami proti sobě, protože známky dětí pak absolutně nebudou odpovídat jejich znalostem. Přesto se takoví rodiče najdou. Chtějí, aby jejich dítě nemělo u učitelky či učitele ostudu. Proč, když si ji vlastní leností zaslouží!

Ve finále snad jen ústní zkoušení s kamerou

Jak by tedy měl učitel zjistit relevantně znalosti dětí? Snad jen ústním zkoušením, kdy je zapnutá kamera na počítači dítěte. Žák přitom sedí dál od počítače a dívá se do kamery, ne nikde jinam.

Odpovědnost je na rodičích

Ano, míra odpovědnosti se s přechodem na distanční výuku přesunula kompletně na rodiče, kteří mnohdy nemají čas. Musí se věnovat vlastnímu povolání, vydělávání peněz. Nejvíce dětem chybí procvičování učiva s učitelem, které se ale online řeší velmi složitě.

Online výuka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

6 komentářů

 1. Jaroslav Odpovědět

  Pravda. Co s tím? Nezbývá, než předstírat, že všechno je fajn? Výuku zvládáme, říkají ředitelé a vyučení učitelé. Ano, je to stav nouze. Ale proto snad není nutné se tvářit, že je to OK! Každý (snad) pedagog ví, že vzdělávání je také o výchově. K čemu, když se de facto „podvádí“ i při hodnocení žáků? Nebo místo jedniček budeme psát pětky? Za co, jedno nebo druhé? Přitom z celkového počtu nakažených jsou žáci škol někde na 3%!

 2. K Odpovědět

  At si rika kdo chce co chce, ja dceru kontroluji poctive aby zadani delala sama a u testu nepodvadela. Jde mi o to aby se neco naucila a ne mela na obrazek hezke znamky. Snad takovych bude vetsina.

  1. Jarka Odpovědět

   U nás probíhá výuka tak, že já své dítě vyučuji a pak ho zahltím úkoly, které nám ve škole rozdali. Tudíž neprobíhá žádná online výuka a žádná kontrola, pomoc ani konzultace od učitelů. Hrůza. Jen knihy, papír a tužka. Prý co zvládnem, to zvládnem. Řešíme to tedy různě. Pomáháme si i aplikacemi, něco ústně a zbytek je plnění úkolů.
   Bylo všem žákům 3. ročníku v naší škole doporučeno jen opakovat. To paní učitelka se bojí, zda bychom zvládli další látku. Zvládáme to se synem normálně. Učíme se sami vyjmenovaná slova a násobilku 8. K tomu tedy plníme ty šílené úkoly.

 3. oooo Odpovědět

  Pane J, já jako učitelka, bych se raději viděla s dětmi ve škole, ale kdo je bude učit, když učítelé onemocní, jako to bylo v naší škole už v září. Věřím, že rozeznáváte učení versus hlídání dětí.
  Když se hodně supluje není též výuka tak, aby se Vám líbila.
  Mám zlaté rodiče, s kterými se snadno domluvím o postupu výuky. To znamená, že jde jen o lidi
  a vstřícný oboustranný přístup.

 4. Jan Odpovědět

  Celá on-line výuka je podvod. Stačí, když poslouchám, co dělají ve 4. třídě. Místo avizovaných 4 vyučovacích hodin po 45 minutách mají maximálně 3 po 30 minutách a to jště ve stylu – přečtu vám větu z pohádky a vy budete hádat, z jaké pohádky to je. Učitelka angličtiny se klidně přihlásí 20 minut po začátku hodiny, respektive půlhodiny a řekne, že už nic nestihnou a že se tedy uslyší příští týden.
  Moje známá mi dnes ukazovala rozvrh on-line výuky 6. třídy na jejich škole – v pondělí 2 hodiny, v úterý žádná, ve středu hodina, ve čtvrtek žádná a v pátek 2 hodiny. Když napsala řediteli, jak je tohle možné, tak jí odpověděl, že nechtějí, aby děti seděly celý den u počítače. 😀 To je fakt výsměch, za 100 % platu. Ale zato jim dnes poslali hromadu domácích úkolů a materiálů pro samostudium. Na zvracení.

 5. personalic Odpovědět

  Nesouhlasím. Novou látku žáci zapisují do sešitu. Když není fyzicky škola, musí si to napsat doma (to je to samostudium). Na učitele se můžou kdykoliv obrátit v nějaké školou používané vyučovací aplikaci, často je aspoň 1x týdně k danému předmětu online konzultace přes kameru, stejně tak probíhá zkoušení, nejčastěji z jazyků. Asi by se vám nelíbilo, kdyby celou dobu sedělo dítě u PC a na kameře se střídali učitelé, dítě by psalo, pracovalo, hlásilo se a co by se nestihlo, by ještě odpoledne dělalo za domácí úkol (což se děje v době, kdy normálně běží škola fyzicky). Když tohle začaly dělat školy na jaře, rodiče se zhroutili a vyvinuli tlak na ministerstvo, že tolik úkolů se nedá zvládnout. Dá, protože to učitelé udělají většinou ve škole. Teď je zodpovědnost trochu i na rodičích a ti, kteří nejvíc křičí, se často v běžném režimu o děti a školu moc nezajímali a teď jsou zaskočeni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *