Poslanci schválili 5000 pro důchodce

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky chválila návrh vládního zákona, který umožní vyplatit k důchodu důchodcům plošně a jednorázově příspěvek ve výši 5 000 Kč. Pro tuto jednorázovou dávku se vžilo označení rouškovné, jelikož její přijetí se alespoň argumentačně váže na koronavirovou pandemii. Jak tedy bude vyplácení probíhat? A koho se týká?

Koho se bude příspěvek týkat

Nutno dodat, že rouškovné ještě není úplně schváleno. Poslanecká sněmovna však udělala nejdůležitější krok. Návrh ještě půjde do Senátu a poté k prezidentovi k podpisu. I kdyby však jedna či druhá instituce nechtěla zákon schválit, respektive podepsat, vždy je můžou poslanci přehlasovat. Tento příspěvek se dle dosavadní podoby návrhu bude vztahovat na necelé tři miliony obyvatel naší země. Bude mít výši 5 000 Kč a dostanou jej starobní, ale i invalidní či pozůstalostní penzisté. Ve Sněmovně se také objevil pozměňovací návrh z dílny klubu STAN, který by umožnil vyplatit 5 000 Kč i samoživitelům. Ten se však na plénu dolní sněmovny neprosadil.

Vyplatí jej ČSSZ

Zákon je koncipován tak, že počítá s vyplacením dávky bez ohledu na výši důchodu. Každý dostane 5 000 Kč. Jde o jednorázový a plošný příspěvek. Zatím se počítá, že by se celý legislativní proces mohl stihnout završit ještě do konce roku. V takovém případě by jej Česká správa sociálního zabezpečení vyplácela již v prosinci v jednotný termín. Všichni tedy v jeden den, nezáleží, kdy dostáváte důchod. Forma vyplácení pak bude stejná, jako u vašeho důchodu, tedy buď na účet nebo v hotovosti. O příspěvek se také nemusí nikterak žádat. Příspěvek také nebude spadat do rozhodných příjmů, nebude tedy spadat ani do exekuce.

Rouškovné vs. Pomoc proti stresu vs. Nekoncepční dávka

Zajímavé je, jak se časem měnila podstata dávky, pokud se podíváme na vyjádření členů vlády. Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD, ještě při vzniku návrhu mluvila o takzvaném rouškovném. Premiér Babiš pak po schválení v srpnu toto označení odmítal a spíše dávku spojoval s kompenzací za stres důchodců během pandemie. Často se také skloňuje to, že na jaře se houfně na kompenzacích pomáhalo podnikatelům a OSVČ, přičemž na důchodce se jaksi zapomnělo. Po schválení Sněmovnou pak Andrej Babiš na svém facebookovém účtu zase argumentoval, že dávka řeší nízké důchody českých penzistů. Všechny argumenty lze brát, ač si o nich myslíme, co chceme. Až na ten poslední. Ve vztahu k nízkým důchodům je totiž rouškovné nekoncepční řešení, které nic neřeší, jelikož je jen jednorázové.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.