Kdy musíte platit koncesionářské poplatky

Koncesionářské poplatky, jsou platby, které musí ze zákona platit ti, kohož se týkají, a z kterých se posléze platí činnost veřejnoprávní televize a rádia. Konkrétně tedy České televize a Českého rozhlasu. Dnes se podíváme na to, kdy musíte tyto poplatky platit a kolik činí.

Kdo musí koncesionářské poplatky platit

Tyto poplatky platí ze zákona všichni, kteří doma mají alespoň jedno rádio a televizi. Množství přijímačů nerozhoduje. Platí se totiž jeden poplatek za televize a na domácnost. Stejně tak však nezáleží ani na tom, zda se reálně na českou televizi nebo na televizi vůbec díváte. Rozhodující je jen a pouze vlastnictví přijímače a technická způsobilost přijímače. Stejně tak musíte platit koncesionářské poplatky v případě, kdy máte přijímač jen vypůjčený, avšak doma výpůjčky trvá déle než jeden měsíc.

Výše poplatků

Koncesionářské poplatky se plat každý měsíc. Musíte se k jejich platbě přihlásit. Pro toto přihlášení je daná lhůta 15 dní od nabytí přijímače, který je způsobilý k „chytání“ televizního či rozhlasového vysílání. Pokud se stěhujete do nového bydliště, máte poté taktéž 15denní lhůtu na přihlášení se k poplatkům. V roce 2020 jsou koncesionářské poplatky stanoveny zákonem na výši 135 Kč za měsíc za televizi a 45 Kč za měsíc za rozhlas.

Výjimka z placení

Ačkoli splňujete obecné podmínky pro povinnost placení koncesionářských poplatků, stejně se ještě legálně můžete této povinnosti vyhnout. Kdy se poplatky neplatí? Má se za to, že domácnost, připojená k elektřině musí platit koncesionářské poplatky. Pokud však nevlastníte televizi ani rádio, poplatky se vás netýkají. Musíte to však potvrdit čestným prohlášením. Dále nemusíte platit poplatek za chalupu či jinou domácnost, pokud jej již platíte za jednu ze svých domácností. Poplatek za TV a rozhlas se vás rovněž netýká, pokud má vaše domácnost příjmy nižší než 2,15násobek životného minima.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.