01_vlaky

Nedostatek peněz brzdí zlepšení bezpečnosti na železnici

Vzájemné srážky vlaků si v roce 2021 zatím vyžádaly čtyři oběti, v loňském roce to byly oběti tři. Prakticky každým rokem dojde k několika srážkám dvou vlaků se závažnými důsledky. Většině těchto nehod bylo pravděpodobně možné zabránit, pokud by byl na dané trati zaveden moderní zabezpečovací systém. Po každé nehodě se v médiích hojně probírá rychlost (či spíše pomalost) přechodu na moderní zabezpečení. Závěr je většinou vždycky stejný: zlepšení bezpečnosti provozu na železnici brzdí především nedostatek peněz.

Kde je ETCS?

Nejvyšší standard zabezpečení železničního provozu v současné době představuje systém ETCS (European Train Control System). Pro jeho zavedení a nahrazení jednotlivých národních zabezpečovacích systémů v celé Evropě se státy dohodly proto, aby se zjednodušil mezinárodní provoz (nebude třeba měnit na hranicích lokomotivy) a došlo ke zvýšení bezpečnosti při cestování po železnici.

Hlavním principem fungování systému ETCS je aktivní zásah do řízení v případě chyby nebo indispozice strojvedoucího. Systém ETCS má v plánu zavést i Česká republika, v současné době je ale jeho nejmodernější variantou vybaveno pouze 560 km našich železničních tratí z celkové délky přes 9 tisíc kilometrů. Mnoho tratí, včetně těch nejvytíženějších rychlíkových, tak tímto systémem vybaveno není.

02_vlaky

Foto: Pixabay

Drahá legrace

Největším problémem systému ETCS je jeho cena. I doposud realizované úseky stály stát přes 3 miliardy korun a při tomto tempu by došlo k vybavení hlavních tratí tímto systémem až mezi lety 2030 až 2040. Celkové náklady na zavedení ETCS budou činit 90 miliard korun.

Odborníci v tomto kontextu kritizují stát za to, že bezpečnosti železniční dopravy nevěnuje dostatečnou pozornost. S tím, jak je ekonomika stále více orientována na zvýšení spotřeby, se na podobné investiční projekty dostává málo prostředků a postupují pomalu. Nezbývá tak než doufat, že srážek vlaků bude do zavedení systému alespoň co nejméně.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/vlaky-se-budou-srazet-dal-zabezpeceni-je-drahe-a-jeho-nakupy-provazeji-komplikace-1382612

Náhledové foto: Pixabay

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *