Nechte si přispět od státu! Přehled dotací pro rok 2019

Ne každý ví, že na základní vybavení do domu může dostat od státu poměrně vysoké dotace. A tak veškeré náklady nese sám. A to zkrátka proto, že o možnosti získání dotace jednoduše neví. S pomocí našeho článku vám pomůžeme zorientovat se v dotacích, které stát pro rok 2019 nabízí. Třeba se některá z nich bude hodit i vám.

Program pro mladé

I v roce 2019 připravil stát program na zkvalitnění nebo pořízení nového bydlení. Podmínkou je, že nesezdaný pár musí mít dítě mladší 15 let. Páru přitom musí být méně než 36 let. Výhodou tohoto programu je to, že se neplatí žádné poplatky za zřízení úvěru, taktéž předčasné splacení a mimořádné splátky jsou zcela zdarma. Pokud si pár pořídí v průběhu trvání dotace dítě (vlastní nebo si jej osvojí), bude mu z úvěru odečteno 30 000 Kč. Nevýhodou tohoto programu jsou poměrně omezené prostory domu či bytu, které si můžete na tento úvěr pořídit.

Nová zelená úsporám

Tento program můžete využít v rámci tří situací:

  • Výstavba nízkoenergetického domu: musíte si sehnat vlastní stavební dozor, výše dotace je až 300 000 Kč. Pokud se rozhodnete využít další obnovitelné zdroje, dotace může být až 450 000 Kč.
  • Zateplení rodinného domu: jedná se o zateplení zdí, ale třeba i výměnu oken. V rámci tohoto programu můžete získat až 50 % celkových výdajů, maximálně však 550 000 Kč.
  • Zdroje energie: zjednodušeně lze říci, že pokud se rozhodnete přejít na „zelené“ formy zdrojů energií (například tepelná čerpadla nebo solární systémy), můžete získat až 50 % vynaložených nákladů, maximálně však 350 000 Kč.

Kotlíkové dotace

Jedná se o jedny z nejpopulárnějších dotací, které mohou využít majitelé domů, kteří chtějí přejít z neekologických druhů kotlů na tuhá paliva. Program je vyhlášen Ministerstvem životního prostředí.

Modrá úsporám – dešťovka

Tento program byl vyhlášen jako odpověď na dlouhodobá sucha. Stát se tak snaží své občany motivovat k tomu, aby efektivně využívali dešťovou vodu, například na zachycování dešťové vody pro účely splachování nebo zalévání zahrady. Takto můžete získat až 50 % vynaložených nákladů.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.