Důchod

Mají se důchodci skutečně hůř než před 30 roky?

Někdo občas utrousí, že už se těší na důchod, až nebude muset nic moc dělat. Mnozí z nás počítají, že se budou věnovat pouze svým koníčkům a nic jiného nebude zapotřebí. Stáří může být pohodlné, když je člověk zdravý a má nějaké ty nastřádané peníze. Spousta důchodců si dnes myslí, že je jejich životní úroveň na bodu mrazu. Možná tomu tak skutečně je, nicméně před nějakými 30 lety byla kupní síla seniorů v průměru nižší.

Spousta mýtů kolem starobních důchodů

Nepravd a polopravd je poměrně hodně. My ty nejznámější vyjmenujeme a nezapomeneme se také podívat na zajímavá srovnání. V první řadě mnozí senioři tvrdí, že jsou jednou nohou na dlažbě a nedokážou fakticky pokrýt své aktuální výdaje. Někteří důchodci skutečně přežívají na hranici životního minima, nicméně u většiny je situace jiná. Také se nabízí srovnání se zahraničím, když se v tuzemsku hojně tvrdí, že důchodci v okolních zemích se mají několikanásobně lépe. Mnohé průzkumy ukazují, že je většina lidí přesvědčena o své vyšší úrovni než před 30 lety. Jinými slovy, mohou si nyní za své peníze dovolit více věcí, než tomu bylo před 30 lety za tehdejší důchod.

Jaký byl vývoj českých důchodů?

V době před 30 lety se průměrná výše důchodu pohybovala kolem nějakých 2000 korun. Postupem času ale došlo ke zvyšování. Jen v roce 2015 už činila výše důchodu v průměru 14 000 korun. Byly doby, kdy jsme si toho mohli koupit mnohem méně. Jen pro srovnání, lahvové pivo stálo v průměru okolo 2 korun. Za důchod jste mohli mít teoreticky 1000 piv. Dnes počítejme s průměrnou cenou piva 10 korun. Za 14 000 korun tedy můžete mít 1400 piv. Benzín stál 9 korun za litr, nyní se pohybuje okolo 30 korun. V minulosti jste mohli za důchod koupit 222 litrů, nyní cca 466.

Dožijeme se důchodu?

I takto mnozí skeptikové přemýšlí. Statistiky hovoří o tom, že muži se dožívají v průměru 76 let a ženy 82. Nejspíše se tedy důchodového věku dočkáme. V průměru Češi stráví v důchodu od 21 do 25 let. Mnozí využívají už nyní penzijní připojištění, aby se v důchodu měli lépe. Mnohdy ale peníze natenko typ spoření nezbývají, a tak nám nezbude než doufat, že důchod bude vysoký. Doufání nás ale mnohdy neuživí, a když jsou peníze vyšší než v minulosti, důchodci si určitě vyskakovat nemohou, což jistě potvrdí…

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

123 komentářů

 1. Vladimír Odpovědět

  Ale zase – před třiceti roky inkaso 200 až 300 korun, tj. max. 10% důchodu, dnes 5 až 10 tisíc, tj. 40 až 70% důchodu. Tehdy se za léky neplatilo, dnes minimálně stovky korun měsíčně. Tehdy stál 1m3 vody 0,5 korun, dnes skoro 100 korun. Kilo masa tehdy 18 až 30 korun, dnes 180. Atd….

  1. Lucie Odpovědět

   Dobrý den,
   je úžesné, jak se dají informace pokroutit. Ano možná 1m3 vody stál 0,5 Kč, ale všichni platili 50m3 vody měsíčne !!! při 4 členné rodině to bylo 200m3/měsíčně. I když byl syn na vojně, taky se platilo i za něj. Nebyly totiž vodoměry, takže se neplatila spotřeba, ale paušál !!!! Dne si zaplatíte co spotřebujete.

   1. Peterka Odpovědět

    Řekl bych to asi tak hle pokud ma dnesni duchodce levne bydleni tzn.sve bydleni,nemuize si stěžovat ale pokud bydli v podnajmu,tak mu nestaci duchod na podnajem.Jediny problém je bydleni pro duchodce,kdyby se platilo za garsonku 5tis,coz se v osobním vlastnictví plati,nemuze si zadny duchodce stěžovat—–JE TO JEN O BYDLENI ZA KOLIK DUCHODCE BYDLI—–podle toho zije

    1. Věra Odpovědět

     Pokud má důchodce své bydlení a byt je přiměřené velikosti, tak je to dobré. Já jsem prodala byt 3+1 a nastěhovala se do nového bytu 2+kk , Mám se dokonce lépe, než když jsme s manželem měli 2 děti.

     1. Miroslav

      S tím musím souhlasit. Já počítám, že dnes se důchodci mají lépe než za komančů či před třiceti léty. Ať počítám jak počítám. Ano jsou důchodci na pokraji. Ale z nich jsou tací, že ani nemají nic naspořeno. Co dělali v životě, prochlastali to? jezdili k moři? No pak když žili a nemysleli na zadní kolečka je to horší.Moje matka s otcem si nikdy neztěžovali. A kdo má svoje bydlení, kdo se přičinil, je na tom lépe. Já jsem šetřil a postavil barák. Jsem bez dluhu. Ano, někdy jsme neměli na normální žití, to ale přešlo. Dnes neplatím velký nájem jako mnozí, jen co spotřebujeme energie a tak. Musel jsem se činit a odříkat a jsme v pohodě.

   2. kačka Odpovědět

    nezaplatíte, co spotřebujete. zaplatíte za všechny osoby, které jsou u vás přihlášeny k trvalému bydlení. Studující děti nemají trvalý pobyt jinde, protože je tam nikdo nepřihlásí.

   3. Jarda Odpovědět

    Vážená Lucie,
    je poznat, že jste prošla školním vzděláním teprve nedávno, protože nynější matematika je pouze teoretická věda, kdy je možné se dopočítat částky dle Vašeho výpočtu 200,-Kčs
    Staré počty ovšem vychází jinak:
    50 x 0,5 = 25 [Kčs]
    4 x 25 = 100 [Kčs] ovšem podle komunistické – tedy ideologicky nesprávné matematiky, která ovšem platila i mnoho let před rokem 1948.
    Teď už se nedivím ekonomickým úvahám dnešní, takto vzdělané, mládeže.

    1. Libuše Odpovědět

     Nevím, jak funguje „stará“ matematika, ale ta nová říká, že paušálně kalkulovaná spotřeba vody 50 m^3 na osobu dá při čtyřčlenné domácnosti kalkulovanou spotřebu 200 m^3. Nevidím chybu 😛

     A protože je násobení komutativní operace, je jedno, zdali spočítáte cenu vody na osobu na měsíc a pak pronásobíte počtem členů domácnosti, nebo nejprve celkou spotřebu domácnosti a pak pronásobíte cenou…

     1. Jarda

      SORRY, MÁTE NAPROSTOU PRAVDU a protože topím občas i v krbu, okamžitě si sypu popel na hlavu místo do popelnice. Zaujalo mne 200, ale ty m3 jsem nějak ke stáru vynechal a skočil hned po penězích – tedy po záměně objemu na finance.
      Apropó, za všech režimů platí odběratelé vody za nezájem vodárenských podniků opravovat rozvody vody a tím za vzniklé úniky, které si dodavatelé nezapomněli zakalkulovat do sazeb. Takže ať máme, či jsme neměli vodoměry, platilo a platí se za tisíce m3 uniklé vody.

     2. jan

      Jde o to, že čtyřčlená rodina platila 100Kč měsíčně, a to se mohla koupat jak chtěla i ve vaně!Dnes to máte průměrně 3m3 na osobu, tj. tatktak se ospršit,a zaplatíte za 4členou rodinu měsíčně cca 1800Kč!! Takže článek oblbuje, jelikož i potraviny šli nahoru cca 10x, takže důchodci jsou jedniná sorta, co mají reálnej plat horší, než za socíku.

   4. Jiří Krejza Odpovědět

    Paní Lucie bohapustě lže. Jsem dost starý muž, ale paměť mi slouží velmi dobře. Bylo na každém, jak se domluvil s dodavatelem vody. Pokud na vesnici neměli studnu ale hektar zahrady, který potřebovali zalévat, sjednali si paušál a zbytek lidí se na jejich závlahu skládal. Kdo chtěl, měl vodoměr a vodné bylo 60 haléřů a stočné 20 haléřů. Nikdo neřečil dešťovou vodu, jako chtějí nyní majitelé vodáren.

   5. Alexandr Volný Odpovědět

    Kde jste prosím bydlela , bydlím u Opavy , iod zavedení vvodovodu v r.72 jsme mělii vodoměr a platili za to co spotřebujem . i v bytě, kde jsme bydlei po dobu rekonstrukce r.d. byl vodoměr ,nevím o nikom ,kdo by plati l zavodu paušál ,asi tak.

    1. jan Odpovědět

     Paušál se platil v panelácích, jelikož vodoměry byly na patě, a vycházelo to, jelikož nikdo při těch cenách nemusel šetřit tak to vycházelo přes kubík denně/osoba.

   6. Eva Odpovědět

    To co nám přidali tak zase hned vezmou, zvýšením cen pomalu všeho. Tak že,, nula od nuly pojde. Celý život jsem poctivě pracovala, odváděla daně. Moc by mě zajímalo, kam přišly ty naspořené peníze na důchody, Asi nemusím jít daleko,zkrátka byly rozkradeny a kým… beze slov

    1. Ulrich Odpovědět

     ……… já doplním …. nejvíc se toho rozkradlo za Kalouse ….. a za peníze na důchodovém účtu se nakoupily gripeny

    1. Jaroslav Odpovědět

     Nevím kde a kdy jste žil, v průměru pivo 2,- Kč ? a dnes 10,- Kč ? Já točené za 1,70 a dnes pod 20,- Kč nikde. A potom co takhle v průměru nájmy a spousta jiných věcí. A kvalita je kde ?

  2. Kolja Odpovědět

   Kdyby komunisti po roce 1948, nerozkradli celou republiku, a následně ji ekonomicky a morálně nezhuntovali, měli bychom dnes mzdy důchody a životní úroveň stejnou jako v zemích na západ od nás!

   1. Jirka Odpovědět

    Po komunistech nezbylo nic dobrého. Měly by se zbourat všechny přehrady. Jen to hyzdí krajinu.

    1. Vladimíra Luběnková Odpovědět

     Jenže v paneláku na zhruba500m2 bydlí zhruba50rodin a spočítejte si kolik polí by zmizlo kdyby si těch 50rodin postavilo svoje.

    2. Jana Odpovědět

     Milý Jirko, budete se divit, ale každý ty možností opravdu nemá…..Nehledě na to, že pokud by každý vlastnil rodinný dům s pozemkem, za chvíli by pro ně ani nebylo místo, ledaže by ustoupila další tak potřebná zeleň…..Neříkám, že jsou paneláky krásné, ale někdo je rád i za ně.

    3. Marta Odpovědět

     Přesně, hlavně nepochopi, že dnes žijí na dluh a velký. a to ne díky bývalému režimu ale dnešnímu. Politici neumějí hospodařit ani jako za socíku, na vše si berou z EU a nikdo nevidí, že ty opravené silnice a dětská hřiště budeme tvrdě cvakat zpátky EU.A mladí? Hodně křičí ale klidně si berou na bydlení milionové úvěry. Kdyby bydlení měli mít až ze svého a z vlastní píle, tak by bylo bezdomovců mnohem víc.

    4. Marta Odpovědět

     vy máte hned bez půjček dluhů na vlastní bydlení? to je divné. Při představě že máte průměrný plat.

   2. Jirka Odpovědět

    A proč je dnes samá rakovina. To je z masa. Komunisti nechaly dělat salámy jen z masa. Žádná sója. Sója je zdravá. Ten salám to odlehčí a jistě je to ku prospěchu zdraví.

   3. Lenka Odpovědět

    Závidím Vám Vaše mládí a Vaš ideály ! Máte pravdu, do roku 89 jsme žili kvůli komunistům na stromech a v jeskyních, pro vodu chodili ke studni a na kadibudku u hnoje ! Prali na kamenech u řeky, teprve rok 89 vše změnil ! Nyní jsou téměř všichni miliardáři, samozřejmě se k majetku vypracovali vlastní pílí, všichni žijí ve vilách a důchodci létají po světě ! Do roku 89 museli lodé žít v “ králikárnách“ nebo za 40 000 postavit domek a hlavně vlastníma rukama ! Byla to opravdu hrozná doba a co teprve středověk! Možná by bylo dobré trochu přemýšlet.

    1. Jirka Odpovědět

     Jako vtip dobré. Za 40.000,- jste mohla postavit leda tak garáž. Před padesáti lety naši vlastníma rukama postavili rodinný domek 4+1 s garáží s rozpočtem 169.000,- . A vzhledem k tomu, že jinak, než svépomocí se tehdy stavět nedalo, rozpočet s tím počítal. Takže píšete bláboly, bláboly, bláboly.

   4. piskula mIlan Odpovědět

    Kolja.prosím nevím jak jste stár ale bojím se že by zde byl kapitalismus a pokud jste se nenarodil do rodiny bohatých rodičů tak kdoví jak by jste byl zajištěn na stáří.

   5. Ulrich Odpovědět

    komunisti nadělali určitě hodně zla, okradli soukromníka, zničili celé rodiny, atd., ale republiku nerozkradli a nezadlužili (komunista nejsem, naopak jsem ten koho dost pronásledovali), vše bylo rozkradeno až po roce 1990. Zkuste samostatně přemýšlet a né jen poslouchat to co se nám snaží nalít do hlavy skupinka „lepšolidí“

   6. jery Odpovědět

    Kdy jste se narodil, že víte co komunisti rozkradli, pokud si pamatuji a jsem z těch starších kteří to zažili. Největší zloději byli a jsou ti po roce 1989. Raději nebudu komentovat prtože to Vy nepochopíte.

   7. jan Odpovědět

    Asi velké kulové, řeci a taliáni také neměli komunisty u moci a houbeles, jelikož jsou to stejní vyčůranci a lýný kůže, jako my, – to se ukázalo po sametovce, kdyby se to tady vše nerozkradlo a dobře rozinvestovalo,kdyby lidi zde byli poctivý alespoň jako v Rakousku, tak již jsme dnes na urovni SRNa Rakouska, moná ještě dál!!

  3. Bohumil Říha Odpovědět

   Průměrný starobní důchod činil ke konci března 2018 12 347 korun měsíčně.
   Takže: NELHAT A NEKRÁST!
   Vím, že se Vám nehodí, že za Komunistů bylo líp!
   Nebylo tolik zboží v obchodech jako dnes ale byla jen kvalita. Dnes jste to doplnily 80 % rakovino tvorných sraček. Proto je 10 násobný počet nálezů rakoviny.. Chcete to popřít?

   1. Ulrich Odpovědět

    přesně tak ….. už jsem to tu někde napsal …. důchod byl v roce 2015 tuším 11200,- nikoli 14000,-, a benzín před 30 lety nestál 9,- ale 6,- Kčs ……. v roce 1972 dokonce jen 2,10 normál a 2,40 speciál …. plat dělníka okolo 2000,-

  4. Demeter Odpovědět

   A…..další kapitalistický matematik,co vystudoval všemi známou vysokou školu v Plzni s diplomovou práci o kapitalisticko-komunistickém přepočtu piv,mléka a másla…DDDD…..Možná jsem blb s vesnický rozuem říká,že je nejdříve třeba odpočítat základní náklady rodiny,důchodce na bydlení,vodu,plyn,elektřinu,teplo,dopravu do zaměstnání,děti,školy…atd—–a až potom co zůstane dělit pivem,mlékem ,máslem,benzínem,atd.

  5. Pavel Kostínek Odpovědět

   člověk přečte komentáře a udělá si i úsudek o tom,kdo je píéše. Rozhodně jsem nenašel v porovnávání žádný příspěvekl, který by mluvil o tom, že lidédostávali zdarma byty, (státní, podnikové, nerbo svépomocí). Sice to někdy trvalo roky , ale když si mlaDÝ ČLOVĚK DNES KOUPÍ BYT, TAK KOLIKRÁT MUSÍ SPLÁCET AŽ DO SMRTI.tOTROCHU NARUŠUJE SOUČASNÁ IDEOVÁ SROVNÁNÍ NA ÚROVEŇ GOEBELSOVSKÉ PROPAGANDY SOUČASNÉHO REŽIMU.

 2. Vladimír Lepka Odpovědět

  Dobrý den.
  Za minulého režimu byla výše důchodu asi 63% mzdy., což bylo při platu 3000 kč asi 1800Kč.
  Májem + veškeré služby a energie u třípokojového družstevního bytu činil 353 Kč
  Chleba stál 5 Kč, mléko 2Kč, máslo 10 Kč, benzín 8Kč.
  Maso zhruba 30 – 45Kč podle druhu a kvality. Pivo 2Kč.
  Dnešní důchod je asi 13000Kč.
  Nájem třípokojového bytu 7-11000Kč podle lokality, chleba 40Kč, Mléko 12Kč, máslo 35Kč, benzín 33Kč.
  Pivo 35Kč.
  Dříve se neplatily žádné doplatky za léky, dnes ano, a to může být v řádu několika stokorun měsíčně.
  Když z důchodu 13 000 korun zaplatíte to, co musíte, tak vám na vyskakování moc nezbude. Mnozí důchodci dnes nemají peníze na jídlo.
  Důchodci za minulého režimu se měli mnohem lépe, než dnes, to je fakt.
  Matematika je přesná věda, na tu neplatí žádná ideologie.

  1. Peterka Odpovědět

   Prosim Vas,kde jste zil 3000 byli super peníze za minulého rezimu prumerny plat byl kolem 20tis Zeny pobirali kolem 15tis cisteho.Matete lidi

   1. Ladislav Odpovědět

    Pane Peterka….Vy jste asi spadl z vesmíru ,za komančů ..měl ředitel podniku 6 000,-Kč….já jako soustružník vyučený ,v 6 kvalif.třdě 1 600,-Kč .Když o té době víte kulový tak raději mlčte

    1. Mirek Odpovědět

     Pane Ladislave,kde jste žil!Mě je 60 a za těch špatných komunistů jsem měl na výplatu dnešní minimální plat. Jako traktorista-opravář v JZD. Za komančů,jak uvádíte indiánský kmen,jsem si za zálohu jel koupit automatickou pračku. Je pravdou,že tatramatku.

   2. Ladislav Odpovědět

    O hodně dlouho jsem pak jako zámečník, opravář strojů a zařízení měl plat 14 000,- Kč

   3. Marta Odpovědět

    Doopravdy mladým lžou. Také jsme v KSČ nebyli a dokonce v rodině měli emigranta. Ale tak draho nebylo. Můj plat 1300,-Sipo 350,- Voda za čtvrtletí 80-120,- . Ano stavěly se králíkárny, byly fabriky, léky zdarma, důchodový fond a dnes? Fabriky zrušené nebo rozprodané. Pro lidi nestaví ani ty králíkárny, na důchody nemají peníze a svádějí to na vše možné. A když vidíte ceny dnešních bytů, tak za ty králíkárny dnes mladí klidně dají milion až 3 miliony. To nevím proč když to bylo špatné podle nich.

   4. Marta Odpovědět

    A ještě dodatek. Nebyli bezdomovci, ke starším byla úcta nikdy si žádný politik nedovolil říct, že nám důchodci ujídají ze společného chleba. Vždyť si to odpracovali. Kdo nemakal byl v krimu. Dnes? Nemakáš? Máš zdr. problémy a nemůžeš? Šup s tebou na ulici. Solidarita jako byla dřív je pouze s určitým etnikem a cizincema. Nevyděláš n vysoký pronájem? Neva, vypadni na ulici a nám to dají ukrajinci a mongolci a ještě budemě dobří že všem jsme poskytli zázemí. Dáme jim příspěvek aby u nás v zemi mohli začít a ty nemáš pro dítě na školu atd? Asi malo makáš a hlavně jsi obyčejný ČECH.

  2. Vladimíra Odpovědět

   Milý pane, nevím kde jste přišel na tuto částku. V roce 1977 jen nájem ve 3pok. družstevním bytě činil 600,Kč měsíčně plus energie a další. Moje mateřská byla 600,Kč. a tu jsem pobírala jen půl roku a potom už nic.To se nám to vyskakovalo.

    1. Mája Odpovědět

     To jste ale bydleli ve státním. Tam Vám zadarmo vyměnili i vanu nebo záchod. Ostatní to normálně platili. Ono se to asi moc nevědělo, ale když jsem viděla u známých jakou vanu si nechávali vyměnit, nechtělo se mi věřit, že jim tu pěknou vanu opravdu vymění. A měli další vanu na vodu na zahradu.

  1. Peterka Odpovědět

   Také nevim,kde jste zill,.kdyby neumoznili pujcky na skodovky tak by byla skodovka na mizine az pak se zacaly prodávat.

  2. Jarda Odpovědět

   Nevím čemu říkáte minulý režim, ale můj otec – lékař, který nasluhoval do 72 let měl tehdy vysloužený nadprůměrný důchod 3560 Kčs. Kdyby měl šetřit na nové nejlevnější auto Škoda 105 za 57 780 Kčs v roce 1989, tak ho při ukládání celého důchodu mohl koupit za 16 slovy ŠESTNÁCT roků a ani se toho nedožil, protože v roce 1989 zemřel.

   1. Karel Odpovědět

    A není to spíš šestnáct měsíců? To by byl sakra rozdíl. To bych přišetření na auto bral i dnes.

   2. Eva Odpovědět

    Na to že jste měl otce lékařem jste se vy nenaučil ani počítat.3560 krát 16 měsíců je 56960 a to není 16 roků. Já mám 68 roků a chudobného doktora jsem nikdy neviděla ani dnes i když si stěžují že mají málo.

 3. Alan Odpovědět

  Nebo jsem se mohl vykašlat na 1000 piv a platit nájem v pěti bytech voni chytrej,co ví něco o penězích.Můžu to dnes ze 14ti tisíc ?

  1. Roubitschek Odpovědět

   Nemůžou pane Kohn, těch jejich 14 000 by jim nestačilo ani na poplatky za energie, odpady, náklady na údržbu a správu nemovitosti. Ale mohli by se zeptat pana autora, protože ten vo těch jejich penězích určitě něco ví.
   V úctě
   Leo Roubitschek

  1. Vendykr Odpovědět

   Za totáče neexistovalo, aby nájem+inkaso překročil výšku důchodu a to mluvím o tom nadprůměrném.Je to neskonalý bordel, že nejsou byty pro lidi, kteří na svůj byt nemají anebo jim to nebylo umožněno. Restituce byla špatně nastavena, napakovali se určití lidé a o ty, kteří na to neměli, se stát měl postarat. Víte kolik bydlí v obecních bytech potentátů a jejich děcek?

  2. Hanah Odpovědět

   Staro důchodci jsou na tom moc špatně. Ti dnešní důchodci už měly možnost si vydělat nějaké peníze a naspořit. Vy mladí zkuste se zamyslet zda byste vyžily s deseti tisícema na vše. Co je to za život nekoupit si knížku, nejet na dovolenou a sotva mít na léky.

 4. Anna Odpovědět

  No to si děláte legraci a kdo má těch 13 000,-, já mám
  10 000,- a okolo mne co slyším nemají o moc víc. Měli by ty důchody srovnat alespoň na ten průměr.Všechno se zdražuje.

 5. Iva Opletalová Odpovědět

  Milý autore,
  když statistika, tak přesná. V roce 2015 nemohl průměrný důchod být cca 14 000, když tomu tak není ani v roce 2019.
  A především : životní úroveň velké skupiny důchodců nelze posuzovat dle „průměru důchodů“ ale když, tak vždy jen dle MEDIÁNU důchodů. A ten je jak je Vám jistě známo, když se o tyto záležitosti zajímáte , výrazně nižší než letos uváděný „průměr“. A z cca 11 000 je dnes opravdu velmi těžké jen trochu důstojně přežít.
  Prosím udělejte si v tom pořádek.

 6. Petr Odpovědět

  Pane autore,dle Vaší fotografie a Vašich mouder si tu dobu,o které píšete nebo srovnáváte,nezažil,když tak jako malý kluk.Takže v podstatě nevíte ani o čem mluvíte.Pozorně si tu přečtěte příspěvky,dle mého názoru velmi rozumné.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   moc děkuji za reakci. Máte samozřejmě pravdu. V roce 1989 mi bylo 9 let.
   Podklady jsem při psaní nyní měl z internetových zdrojů, vidím že nepřesné.
   Přesto mi v článku nejde ani tak o soudy, jestli bylo, nebo nebylo líp.
   Chtěl jsem jen vyvolat diskusi těch, již mají mnohem větší zkušenosti, což se mi podařilo.
   Mnohé reakce jsou skutečně na úrovni a rád jsem se z nich poučil.
   Bohužel se našly i některé osobní vulgární útoky, které jsem nemohl ani zveřejnit. S tím jsem ale také počítal.

   1. hokin Odpovědět

    Pane redaktore neopisujte z internetu ale zeptejte se pamětníků.Matka jako důchodkyně vyžila za 600kč a ještě koupila dárky vnoučatům k vánocm.

    1. Petr Odpovědět

     To by me tedy zajimalo,jak za tech 600 kc vyzila. Moje prababicka mela duchod 450 kc a kdyby ji nasi nepomahali,tak by umrela hlady. Za totace jsem jako maly kluk potkaval.zebrajici duchodce na ulici,to uz dnes nevidite. A pokud zije duchidce v pronajatem 3+1,tak je to jeho luxus.

     1. Anna Horakova

      Zebraky jsem videla az po 89 roce. Kde jste bydleli?

     2. bobo

      To máš asi z vyprávění viď? Kdo by tehdy zkoušel žebrat, tak byl příživník, a ti se zavírali natvrdo – každý byl povinen mít práci a potom i důchod. Sežeň si lepší zdroj ke svým úvahám.

     3. Emma

      Dobrý den pane Petře, je mi líto, ale nemáte pravdu. Komunistický režim u nás by člověka žabrajícího na ulici hned nechal sebrat.Pokud jste žil případně v Litvě, tak tam jste žebráky před kostely například potkávat mohl.

   2. Giotta Odpovědět

    Já bych, pane Štěpáne, doplnila cosi podle mě dost podstatného : za onoho času dostávali důchodci jistou část důchodu v naturáliích, tak jako všichni pracující část platu. Víte kolik to bylo? No přece přesně tolik, kolik činil rozdíl mezi tržní cenou základních potřeb a cenou, kterou lidi skutečně platili. Bydlet, jíst, topit, svítit a mýt se musí v našich končinách každý. Pokud byste chtěl být skutečně objektivní, přepočítal byste tehdejší a dnešní důchody poté, co se z nich odečtou poplatky spojené s bydlením. To, co zbyde, teprve ukáže, jestli se dnes mají důchodci líp. (třeba ano, já to nepočítala).

   3. Ulrich Odpovědět

    Ještě jsou lidé co tu dobu pamatují. A jistě mi dají za pravdu, že se důchody pohybovaly okolo 2500,- a benzín jsme platily 6,- Kčs za litr, pivo 1,80. Průměrný důchod nedosahuje ani v roce 2019 na 14 000,- natož pak v roce 2015, tuším, že to v tom roce bylo 11 200,- Kč. Takže to pak vychází trochu úplně jinak a neoblbujte lidi když to nepamatujete.

   4. Jaroslav Odpovědět

    Můj děda říkal ,že má malý důchod ale že se chce hodně let dožít…dožil se 91 let …a je to můj vzor…nic nechci nic nepotřebuji pouze být zdravý…A TO JE DŮLEŽITÉ

 7. luba Odpovědět

  Článek o ničem p. Štěpán.Prvně si zjistěte správná fakta a pak pište.Jak můžete napsat že si užíváme cca 20 let důchodu když umíráme v 70 letech.64+20´=84.Nesrovnávejte pivo a benzín,tenkrát byly lacinší nájmy apod..Nebo to těm důchodcům závidíte?

   1. Jaroslav Odpovědět

    Někomu se prostě dařilo lépe za komunistů ,někomu teď…ovšem myslím si ,že jste v dnešní době rád ,že vyjdete,pokud jste nemocný,žijete v nájemním domě je to martýrium..na rozdíl od doby komoušů…kamoš platí 10000 nájem a topí v zimě svíčkama ..a to dělá..je to normální?

 8. Miri Odpovědět

  Taky myslim, ze nejdulezitejsi polozkou je najem, resp. naklady na bydleni – a to se tehdy a dnes neda porovnat. Pred r. 89 platila moje babicka v byte 3 plus 1 na Karlaku necelych 200,- Kcs, takze ji dvoutisicovy duchod zustal da se rici temer cely ; dnes garsonka za Prahou 11000,- Kc, na to vlastne muj duchod ani nestaci, nemit manzela, jsem pod mostem..

 9. Vlado Odpovědět

  A takto nepřesnými a klamavými údaji a informacemi jsme oblbováni prakticky ve všech médiích. Když pak prezident tyto žurnalisty pojmenoval pravdivými leč nelichotivými názvy, tak to vyvolalo neskutečné proti prezidentské reakce! A že se autor tohoto článku s klamavými údaji omluvil je nevídané a budiž mu to připsáno ke cti .

 10. Pavel urbánek Odpovědět

  Pane Štěpáne, opak toho, co jste napsal, je pravdou. Reálná hodnota důchodů se od převratu vlivem neúprosné každoroční inflace neustále snižuje. Jenom malý příklad: Od r. 89 nevím, jak chutná hovězí, rybu si mohu dovolit jen o vánocích a moji vnuci nikdy nedosáhnou na vlastní bydlení.

  1. Kolja Odpovědět

   Co vám bránilo,si postavit vlastní dům, nebo dnes založit jakoukoliv firmu a živit podobná individua jako jste vy

 11. Irena Odpovědět

  No máme se skvěle, moje matka protože jsme byli 5 sourozenců pracovala do důchodu jen posledních 10 let (odpracováno na důchod mělo být 25let) takže 15 let ji připsali na děti, do důchodu odešla v 53 letech a měla důchod jako dělnice na ČSD 1 068,00 Kč tj. jako dne 10 680,00 Kč. Já mám 3 děti pracovat jsme měla do 54 let prodlouženo mi to bylo do 58 let a 4 měsíce a pracuji od 1. 7. 1969 a když jsem šla do důchodu měla jsem odpracováno jako ekonomka 42 let (s dětmi jsem celkem byla doma 3,5 roku) jinak se dávali do školek a jeslí a důchod jsem dostala 12 465,00 Kč. tj. od 1 785,00 Kč více (dříve 178,50 Kč) než moje matka za odpracovaných 10 let. A to nehovořím o tom jaké byly náklady dříve a dnes. – opravdu ty komunisti to byla svoloč co ?????? Dnes vše pro lidi !!!!!

 12. Magda Odpovědět

  Dobrý den,
  v podstatě bylo všechno řečeno. Dříve jsem si mohla cestovat, dnes na to nemám. Zapomnělo se na lidi tělesně postižené, ti nemají už právo vůbec žít. Pokud jsou 2 důchody, ještě to nějak jde, ale z jednoho důchodu – šibeniční humor. Co k tomu dodat. Víte, tohle není demokracie, i v té demokracii musí být nějaký řád. Věřte, na světě není nic, co by se mohlo zalíbit lidem všem. Nijak nebude pořádek. Světem vládnou peníze a kdo je nemá, má smůlu. Největší neštěstí – kupónová privatizace, Klaus, Havel. Lidé nebyli na nic připraveni a tak jsme dopadli.
  Přeji pěkný den Lenka

  1. MARIE DUŠÁTKOVÁ Odpovědět

   Zeptejte se vysokých politiků kolik miliard se dává na církve a nikde nikdo o tim nepíše, kolik nás stojí armáda, o politicích je to známo, je to HNUS!!!!!!!!!!

 13. MARIE DUŠÁTKOVÁ Odpovědět

  Máme se o hodně hůř, hlavně my,kteří jsme sami. Myslím, že by se to mělo rozlišovat.Když jsou dva, mají důchody dva a je to jistě veselejší.Ale naše kupní síla je minimální proti Evropě. Vadí mi, že se cpou miliardy církvím, vojsku a politikům, když mi staří tu div nechcípneme.

 14. Anna Horakova Odpovědět

  Hra cisel kouzelna! Dejte mi pevny bod a pohnu zemekouli dejte mi internet a dokazu vam,ze jste prozili to,co se mi zrovna hodi do kramu.

 15. jiří vlasák Odpovědět

  Diskuze o tom co bylo, co už není a proč, kdo za to může, to je jen v mnoha případech zbytečné stresování. Je mě 88 let, viděl jsem ještě živého Masaryka, no a co. V důchodu jsem 28 let. Leccos jsem v životě prožil, dobré i zlé, ale naučil jsem se jednomu – žít teď jak je to možné a nekoukat co ma kdo jiný. Já musím zaplatit, koukat abych neměl dluhy,,nevletěl na mě fenďák. Dříve jsem měl rád brambory na loupačku,,kousek másla, zapít mlékem. Jídlo za pár šupů. Dnes luxus jako dříve biftek z pravé svíčkové. Zažil jsem Protektorát, řádění Gorwaldova gestapa v padesátých létech, Pražské jaro, invazi v 68,iklíče a Havlovo žvanění z balkonu Melantrichu. Sametová revoluce – co zbylo ze slibů? Habvlovo boj za lásku proti lži a nenávisti ? J.W.Goethe řekl : Dichtung und waerheit – sen a pravda. Saaamet se změnil ve šmirgl. doba svm způsobem odpornější než ty minulé, které jsem prožil.Mezilidské vztahy na bodě mrazu. Homo homini lupus – člověk člověku vlkem. Je mě osmaosmdesat ZTP,, jak dlouho ještě budu žít? Proto klídek, žádný stres a spolu s Horatiem, básníkem římským CARPE DIEM UŽÍVEJ DNE !

 16. Pavel Odpovědět

  Dobrý den.Takto se srovnávat nedá.I v socialismu existoval vývoj.To bychom museli vidět socialismus dnes v roce 2019 a srovnat s dnešní dobou. Srovnávat dnes a před 30 lety se nedá.Po r 89 jsme se ohromně jako stát zadlužili.

 17. Giotta Odpovědět

  Dobrý den, pane Štěpáne, prosím, proč můj komentář – odpověď stále ještě čeká na schválení? Děkuji.

 18. PAVLA Odpovědět

  Žijive společné domácnosti s manželem a dcerou. Do nájmu je nám započítáno i osvětlení společenských prostor jako každému jinému. Manžel je ležák nikam nechodí, já i dcera máme též zdravotní problémy a v době kdy je potřeba osvétlení společenských prostor nikam nevycházíme. Nad námi bydlí mladí lidé kteři chodí i několikrát za noc se psem, takže vlastně platíme i za druhé osvětlení.

 19. Valová Bohuslava Odpovědět

  Pravdu má pan Lepka. Nejde jen přepočítávat to, co bylo kdysi a za kolik, ale i to, co bylo kdysi zdarma. A pokud někdo tvrdí, že ve vlastním domě jsou náklady jen za topení, elektřinu, vodné, stočné apod., tak je úplně mimo mísu. Pokud jste si nepostavili dům v nedávné době a nemusíte tak cca 10 let řešit údržbu, tak to beru. Pokud máte starší dům, tak si asi ti neznalci neumí představit náklady na opravy a nejnutnější údržbu. A pokud k tomu máte vlastní zdroj pitné vody – provoz čerpadla s motorem, kontrola kvality vody ve studni (to jsme my, bydlíme 2 km od vesnice, nikdo nám na nic nepřidá, k plynu nemáme přístup, takže topíme lokálem, protože bychom elektřinu nezaplatili – sami si děláme dřevo samovýrobou, popř si ho koupíme, další musí jít na elektřinu, i když platíme všechny vesnické poplatky). Prostě bereme to tak, že všechno má svůj rub a líc a za vše se platí, musíme hledat levnější cesty. Ale někdy mě to už připadá v našem případě drsné a přestávám snášet nářky důchodce, který sám obývá byt 3+1 a nechce se mu platit v Praze vysoký nájem. Kdyby si ubral ze svých požadavků, tak by třeba i s důchodem „vyšel.“ Na druhé straně nevím, jak to bude, až nebudeme fyzicky schopní si obstarat vše, co si ještě dnes obstaráváme.

 20. V.N. Odpovědět

  co je toto za nesmysl??
  Statistiky hovoří o tom, že muži se dožívají v průměru 76 let a ženy 82. Nejspíše se tedy důchodového věku dočkáme. V průměru Češi stráví v důchodu od 21 do 25 let.
  65+21 je 86 a průměr věku než chlap zdechne je 76…..to je teda matematika jak prase

 21. Ulrich Odpovědět

  Ještě jsou lidé co tu dobu pamatují. A jistě mi dají za pravdu, že se důchody pohybovaly okolo 2500,- a benzín jsme platily 6,- Kčs za litr, pivo 1,80. Průměrný důchod nedosahuje na 14 000,- ani v roce 2019 natož pak v roce 2015, tuším, že to v tom roce bylo 11 200,- Kč. Takže to vychází trochu úplně jinak.

 22. Lubajs Odpovědět

  Berte to takhle. Kdyby se měli důchodci dnes opravdu lépe než před rokem 89, tak by nikdo neměl potřebu psát takové články.

 23. miruška Odpovědět

  Dobrý den, podle mého názoru, by mělo být posuzování navýšení částek jinak – samotný důchodce větší částku než manželé

 24. Josef Odpovědět

  Naprosto souhlasím s tím vaším příspěvkem do diskuze. Je tam vyjádřeno vše, co je v dnešní době bohužel realitou.

 25. Vašek Odpovědět

  Všechno je poplatné době. I tyhle statistické články. Porovnávají se nesmysly a nebo věci které se hodí. Ale aby někdo napsal, kolik % lidí tehdy bralo +- průměrný důchod a kolik dneska, to ne. A co takhle srovnat třeba to pivo? Kolik stál třeba půllitr 12 v restauraci a kolik stojí dnes. Nebo by mohl někdo srovnat, jak dlouho dělal tenkrát člověk na nejdražší Škodovku a jak dlouho dneska. Nebo se říká, že byli pořadníky na auta. No zkuste si jít dneska koupit nějaké auto. Myslíte, že hned odjedete? Dříve byli fronty v obchodech, to jako že dneska třeba v Kauflandu fronty nejsou? A kdyby se porovnala třeba cena uzeniny, tak při stejné kvalitě to dneska také není nic levného.

  1. Jaroslav Odpovědět

   Někomu se prostě dařilo lépe za komunistů ,někomu teď…ovšem myslím si ,že jste v dnešní době rád ,že vyjdete,pokud jste nemocný,žijete v nájemním domě je to martýrium..na rozdíl od doby komoušů…kamoš platí 10000 nájem a topí v zimě svíčkama ..a to dělá..je to normální?

 26. Pavel Odpovědět

  Zdravím Vás.Když vzpomínám na šedesátá léta,nebylo špatně.Měli jsme pět dětí.Pracoval jsem sám.Za nájem čtyřpokojového bytu jsme platili 280 kč.měsíčně.Voda stála 80 haléřů kubík .Dnes přes 80 korun.Vepřové maso 30 kč,hovězí 20 kč ,hovězí svíčková 40 kč,dršťky 4 kč kilogram-dnes 80 a víc.A tak bych mohl pokračovat.Byli jsme schopni koupit nové auto škoda 120l. Nový byt jsme od podniku dostali během půl roků,a to jsem měl 19 let.Tímto si na dnešek nechci stěžovat .

 27. jan Odpovědět

  Jde o trend vyčůranosti, který dnes převažuje, nedřít, obchodovat, přijít si za co nejméně práce na svý, daňově optimalizovaní je standard a kdo platí zcela úplně poctivě daně, tak je za hlupáka, dát se k vpjálům a policajtům a zajistit si výsluhu (to za komančů nebylo), nebo uhrát invalidní důchod nejlépe na hlavu, to se nedá jednoznačně vloučit (např. eeprae, schizofrenie, či paranoia atd, a klik myslíte ža tito mají invalidní důchod? Zavést to jak c cizině (SRN, Rakousko ) ale i v Řecku, nemůže brát nikdo invalidní, a vydělávat měsíčně statisíce Kč, jako ko zde…co je po tom každému, když sí důchodce vydělává klidně i miliony a bere k tomu invalidní důchod…děje se trochu dosti divných věcí v tomto státě….úmysl či neznalost?necht si každý odpoví sám…

 28. Venda Odpovědět

  Všechny tyto rádoby články, jsou založeny aby z vás dostali e-mail adresu (počítejte že vám budou chodit reklamy) + oni sami mají peníze za kliknutí (reklamy zde uvedené) na tento bezduchý nesmyslný článek plný lží. S tímhle můžou krmit „holuby“ ale hodně mladý, starý by jim to nesežrali !!!
  Napíšu jen jedno:
  Jak dlouho si tohleto národe český necháš líbit!? Necháte se ožebračit cizáky a dřít se na parazity.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   díky za příjemný a něžný komentář.
   Email nikoho z diskuze nepotřebuji a rozhodně nic neposílám, natož pak reklamy, jichž mám sám často plné zuby.

    1. Jaroslav Odpovědět

     no,jsem v důchodu,pracoval jsem do 70ti let.Můj důchod činí 11340Kč.Auto,nájem,nějaký koníček to je skifi.Myslím si že proč bych nemohl mít internet ,mobil,nějaký ten vílet atd.Je to jenom na přežití.Bydlím v garsonce,nekouřím a kdyby mi nepomáhal syn tak nevím co bych dělal.Jaroslav.

 29. jiri Odpovědět

  za komancu jako prase v zite dnes protoze pracuji mam duchod taky jako prase v zite no snazim se to je vse

  1. Jaroslav Odpovědět

   20 Piv+5 kořalek+1 cigáry chlapi chodili po šichtě do hospody po-pá
   Za komoušů :20*2,50+5*5+8=83*20= 1660
   dnes 20*30´+5*30(0,4)+100=850*20=17000
   Plat chlapů 1985 2400 kč dnes okolo 20000

 30. vonTom Odpovědět

  To si děláte kozi?Děda se měl rozhodně lépe..160,inkaso,7kaček gulášek v restauraci,0,90hal hrachová polévka,k důchodu si jako noční hlídač přivydělal cca 900,-babek…kouřil vržínka hrabička 3,50…hahaha

 31. Magda Odpovědět

  Nebudu tvrdit, že se máme hůř- bydlíme ve svém a to je podstatná část financí. Víc mi vadí ten postoj „důchodci nedělají a vyžírají republiku“, který často slyšíme od mladé generace. Odpracovali jsme v průměru 40 let- odpracovali, ne odflákali- sice asi dostáváme víc, než jsme odvedli, ale zase spousta lidí umírá krátce po dosažení důchodu. A peníze na důchody by nejspíš byly, kdyby se nepodporovala spousta zbytečných neziskovek. Píšu zbytečných, nemyslím hasiče nebo neziskovky, které se starají o seniory nebo postižené děti. Ale kolik je jich tu pro začleňování Romů (o jejich „úspěších“ se můžeme denně přesvědčit) nebo na pomoc uprchlíkům?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *