Mají se důchodci skutečně hůř než před 30 roky?

Důchod

Někdo občas utrousí, že už se těší na důchod, až nebude muset nic moc dělat. Mnozí z nás počítají, že se budou věnovat pouze svým koníčkům a nic jiného nebude zapotřebí. Stáří může být pohodlné, když je člověk zdravý a má nějaké ty nastřádané peníze. Spousta důchodců si dnes myslí, že je jejich životní úroveň na bodu mrazu. Možná tomu tak skutečně je, nicméně před nějakými 30 lety byla kupní síla seniorů v průměru nižší.

Spousta mýtů kolem starobních důchodů

Nepravd a polopravd je poměrně hodně. My ty nejznámější vyjmenujeme a nezapomeneme se také podívat na zajímavá srovnání. V první řadě mnozí senioři tvrdí, že jsou jednou nohou na dlažbě a nedokážou fakticky pokrýt své aktuální výdaje. Někteří důchodci skutečně přežívají na hranici životního minima, nicméně u většiny je situace jiná. Také se nabízí srovnání se zahraničím, když se v tuzemsku hojně tvrdí, že důchodci v okolních zemích se mají několikanásobně lépe. Mnohé průzkumy ukazují, že je většina lidí přesvědčena o své vyšší úrovni než před 30 lety. Jinými slovy, mohou si nyní za své peníze dovolit více věcí, než tomu bylo před 30 lety za tehdejší důchod.

Jaký byl vývoj českých důchodů?

V době před 30 lety se průměrná výše důchodu pohybovala kolem nějakých 2000 korun. Postupem času ale došlo ke zvyšování. Jen v roce 2015 už činila výše důchodu v průměru 14 000 korun. Byly doby, kdy jsme si toho mohli koupit mnohem méně. Jen pro srovnání, lahvové pivo stálo v průměru okolo 2 korun. Za důchod jste mohli mít teoreticky 1000 piv. Dnes počítejme s průměrnou cenou piva 10 korun. Za 14 000 korun tedy můžete mít 1400 piv. Benzín stál 9 korun za litr, nyní se pohybuje okolo 30 korun. V minulosti jste mohli za důchod koupit 222 litrů, nyní cca 466.

Dožijeme se důchodu?

I takto mnozí skeptikové přemýšlí. Statistiky hovoří o tom, že muži se dožívají v průměru 76 let a ženy 82. Nejspíše se tedy důchodového věku dočkáme. V průměru Češi stráví v důchodu od 21 do 25 let. Mnozí využívají už nyní penzijní připojištění, aby se v důchodu měli lépe. Mnohdy ale peníze natenko typ spoření nezbývají, a tak nám nezbude než doufat, že důchod bude vysoký. Doufání nás ale mnohdy neuživí, a když jsou peníze vyšší než v minulosti, důchodci si určitě vyskakovat nemohou, což jistě potvrdí…

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.