Nárůst případů covidu v Číně opět ohrožuje ekonomiku

Šanghaj

Koronavirus je nyní díky probíhající válce na Ukrajině v pozadí zájmu politiků, médií i běžných lidí. To ale neznamená, že snad zmizel ze světa. Naopak, dává o sobě opět vědět a ekonomové začínají varovat před potenciálními negativními dopady nových vln. V současné době se začínají problémy rýsovat především v Číně.

Problémy v Číně

V Číně stále roste počet nakažených a během března se covid začal v řadě čínských měst projevovat více, než by bylo zdrávo. Skokové nárůsty nutí čínskou vládu, která zastává přístup nulové tolerance, reagovat. V některých částech se Čína plně uzavírá a dochází k lokálním lockdownům, které značně omezují produktivitu v mnoha odvětvích.

Dodavatelské řetězce se zatím z dva roky trvající pandemie nedokázaly sebrat a nyní znovu čelí další vlně. Ekonomika se začíná zadrhávat a dodávání výrobků z Číny je opět ohroženo. Dopady pocítí samozřejmě celý svět. V lockdownu se ocitají i ty nejvýznamnější a nejvíce průmyslová města.

Přístav

Foto: Pixabay

Šanghaj a ty ostatní

Příkladem budiž město Šen-čen, které je jedním z center čínského automobilového průmyslu je v současné době zcela odříznuto od světa. A co víc, do lockdownu spadlo i největší finanční centrum, Šanghaj. To ovlivňuje i ty největší čínské akciové burzy. Na obzoru jsou tak problémy. Nejen přímé dopady, ale také další kolo covidové nejistoty (navíc ve spojení s probíhající rusko-ukrajinskou válkou) spotřebitelům ani investorům v různých částech planety na náladě nepřidají.

Trhy prozatím závažnost z omezení dodávek z Číny neberou příliš vážně. To se ale může brzy změnit a v následujících měsících může dostat globální ekonomika další ránu. Japonská Toyota nebo například tchajwanský výrobce počítačových čipů Foxconn – to jsou společnosti, které již nyní další covidová vlna ovlivňuje a omezují či zastavují výrobu.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/zahranicni/koronavirus-v-cine-nabira-na-sile-lockdowny-ohrozuji-oziveni-ekonomiky-1388900

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/koronavirus-cina-testovani-ockovani-covid.A220327_162839_zahranicni_elk

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.