Nájmy nejspíše zdraží více, než se čekalo

Bydlení

Zejména kvůli válce na Ukrajině vyvolané agresí Ruska, avšak nikoli jen kvůli ní, letos zdraží nájemní bydlení. A podle všeho více, než se dosud očekávalo. Dnes se na tento vývoj společně zaměříme. Pojďme na to!

Více lidí se musí spokojit s nájmem

Již před válkou, tedy v době končící vlny pandemie covidu, se pro Českou republiku „věštilo“, že postcovidová doba bude v oblasti bydlení přelomová. Lidé, kteří i dnes, stále spíše inklinují k bydlení ve vlastní nemovitosti, budou muset stále více dávat přednost nájmům a změnit tak své preference. Zejména kvůli růstu cen nemovitostí, pomalé výstavbě a rostoucími náklady na bydlení. Právě tento nucený přesun velkého počtu lidí do nájemního bydlení pak nejspíše zvýší ceny nájemného. Například server peníze.cz v lednu letošního roku předpovídal 20% růst cen nájmů. Nyní, po vypuknutí války na Ukrajině po ruské agresi mění svou predikci na 30% růst.

Válka trh také významně ovlivnila

Ještě před válkou se nákupy nemovitostí výrazně prodražovaly. Zejména kvůli inflaci (ve stavebnictví byla inflace jednou z prvních, než se přelila do celé ekonomiky) a konstantním zpřísňováním úrokových sazeb a hypotečních podmínek ze strany České národní banky. Válečná situace také nákupům nemovitostí nesvědčí. Méně lidí si bude moci dovolit bydlení ve vlastním, například také kvůli energetickému napětí mezi Evropou a Ruskem. Stejně tak se dá očekávat ještě zvýšení inflace – zejména u potravin. Již nyní je za březen inflace na úrovni 12,7 %.

Poptávku zvýší váleční uprchlíci

Dalším faktorem mimo odliv lidí, kteří původně preferovali vlastní bydlení, do nájemního bydlení bude opět spojen s válkou na Ukrajině. Poptávka po nájmech bude totiž ještě zvýšena ze strany válečných uprchlíků. K 30. březnu tohoto roku dle ministerstva vnitra zažádalo 250 tisíc lidí o pobytové oprávnění. Tento počet se může ještě zvyšovat, někdo hovoří dokonce o 400 tisících lidí. Historicky je pak dáno, že asi 70 % válečných uprchlíků se v hostitelské zemi usadí natrvalo. Stejně tak nelze predikovat válečný vývoj, proto je jisté, že nějakou dobu zde bude velké množství uprchlíků, kteří budou řešit svou bytovou potřebu. Právě oni pak budou také faktorem, který bude zdražovat nájmy v dohledné době.

Zdroj: https://www.penize.cz/pronajem-bytu/433418-najmy-zdrazi-jeste-vic-nez-jsme-cekali-kvuli-valce, https://www.newstream.cz/money/pet-duvodu-proc-letos-citelne-zdrazi-najemne-a-rada-jak-u-toho-financne-nevykrvacet

Náhledové foto – Shutterstock

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.