Co ovlivňuje cenu havarijního pojištění?

Nehoda

Plánujete havarijní pojištění a zajímá vás co vše jeho případnou cenu ovlivní? A jak se vůbec liší od povinného ručení? To se dozvíte v následujícím textu.

Havarijko je volitelné

Zatímco povinné ručení si musí sjednat každý majitel, či provozovatel vozidla, havarijní pojištění je volitelné. Povinné ručení kryje škody, které způsobilo vozidlo svým provozem, například havárií, a to škody na vozidle druhé osoby, na jejím majetku, na zdraví, životě, dále pak ušlý zisk. Jde o škody, které vznikly kvůli provozu vozidla. Bez sjednaného povinného ručení nesmí vozidlo vjíždět na komunikace. Pokud tedy škoda vznikla při havárii, kterou zavinila druhá strana, hradí se tato škoda z povinného ručení viníka.

Už tedy víme, že pokud zapříčiníte nehodu, povinné ručení kryje škody, které jste způsobili na vozidle druhé strany. Co ale škody na vašem autě? Pokud uzavřete havarijní pojištění, pojišťovna vám je nahradí, a to nejen na vozidle, ale také na majetku, který v něm převážíte. Nenechte se zároveň zmýlit názvem havarijního pojištění a tím, že by krylo pouze následky havárie. Může vás ochránit i před zcizením, krádeží částí vozu, vandaly a přírodními živly.

Cena pojištění je individuální

A právě zde přichází výhoda havarijního pojištění. Jeho cena se však nedá obecně určit. Závisí na několika faktorech. Výpočet havarijního pojištění je tedy individuální. Cenu pojištění ovlivňuje především pojištěné vozidlo, bydliště a věk osoby, která auto provozuje.

Havarijní pojištění ještě ovlivňuje objem a výkon motoru, model vozu, aktuální cena vozu, nebo datum první registrace. Při výpočtu havarijního pojištění také hraje roli i zabezpečení vozu jako například alarm, imobilizér, pasivní vyhledávací zařízení apod. Kromě pojistné částky se na stanoveném pojistném podepíše především váš dosavadní škodní průběh- tedy jak bezpečně jste do této doby jezdili, protože i u tohoto produktu se uplatňuje takzvaný bonus a malus systém.

U havarijního pojištění bývá běžná rovněž spoluúčast, u níž platí nepřímá úměra – čím více se zúčastníte úhrady případné škody, tím méně peněz odvedete na pojistném.

Kromě výše zmíněného je samozřejmě důležitá také kvalita pojišťovny. Doporučujeme výběr ověřené pojišťovny s klientským přístupem. V případě pojistné události vám taková pojišťovna ušetří mnoho starostí.

Připojištění jsou často už zahrnuty jinde

Zároveň základní varianty havarijního pojištění pojišťovny obohacují o mnoho dalších připojištění. Jde  například o nabídku úrazového pojištění, pojištění čelního skla, zavazadel či dětských autosedaček. Než však na nějaké z doplňkových služeb přistoupíte, zamyslete se nejprve nad tím, zda už nějakou položku nemáte sjednanou v rámci jiného produktu. Třeba pojištění následků úrazu je už obvykle kryté v životním pojištění s úrazovou složkou.

V neposlední řadě nezapomeňte pojistnou smlouvu havarijního pojištění pravidelně aktualizovat. Nevyzve-li vás k tomuto kroku příslušná pojišťovna sama, přibližně jednou za rok si najděte čas a zjistěte si, jaká je aktuální hodnota vašeho vozu. Není totiž žádným tajemstvím, že hodnota vozidla v čase klesá, a je tedy neúsporné, abyste pojištění zbytečně přepláceli.

Před podpisem si srovnejte nabídky

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, není od věci si před podpisem smlouvy s pojišťovnou udělat kalkulaci havarijního pojištění. Ta vám zajistí, že už od počátku nebudete dávat peníze nazmar za drahé pojištění. Mezi jednotlivými pojišťovnami a jejich nabídkami jsou totiž velké rozdíly a často je složité se v nich vyznat. Srovnání nabídek je přitom jednoduché a můžete ho udělat z klidu vašeho domova. Přejeme co nejvíce ujetých kilometrů bez nehod.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.