Jak je to s potravinovou soběstačností Česka

potraviny

V dnešní Evropské unii není země, která by byla plně potravinově soběstačná. Na společném trhu to však nemusí být problém. Politické snahy o potravinovou soběstačnost zemí je dle ekonomů špatná, přinesla by jen menší výběr a vyšší ceny. Jak je to s potravinovou soběstačností Česka i v kontextu dnešní války na Ukrajině?

První covid, nyní válka

Krize vystřídala krizi. Na koronavirovou pandemii volně navázala válka na Ukrajině vyvolaná ruskou agresí. Omezují se také dodávky některých plodin, surovin a zboží. Otázkou je, jak by se Česko dokázalo vyrovnat se situací, kdy by musela v otázkách potravin spoléhat jen sama na sebe. Současný stav společného trhu na úrovni Evropské unie je výhodný. Při uzavření hranic mezi státy, například kvůli nedostatku potravin, by však mohl přinést ještě větší nestabilitu. Mluvčí ministerstva zemědělství pro server peníze.cz řekl, že za současného stavu propojeného trhu EU by uzavření českých hranic přineslo nestabilitu. Jsme propojení a závislí na ostatních členech trhu a nelze přerušit naše styky bez adekvátní náhrady.

Česko by většinu mohlo produkovat, avšak za vyšší ceny

Pokud by přišla krize, kdybychom nemohli spoléhat na dovoz některých surovin a potravin, a to ani v rámci společného trhu EU, nejspíše bychom si s tím poradili. Dle rozhovoru pro peníze.cz nejspíše nejsou na stole černé scénáře prázdných regálů, jak je mnozí pamatují z dom komunistického režimu. Například ekonom UniCredit Bank Jiří Pour souhlasí že při nedostatku bychom si vystačili.

Česko je potravinově soběstačné ze 70 %

Potravinová soběstačnost České republiky klesá, a to dlouhodobě, mimo jiné kvůli tomu, že se nacházíme na zmíněném společném trhu Evropské unie. Po roce 1989 však v našem zemědělství došlo dle mluvčího ministerstva zemědělství k několika milníkům. Například k restrukturalizaci, vstupu do EU a zapojení do jednotného unijního trhu. Poslední zmíněná věc výrazně změnila české konkurenční prostředí. Porovnáme-li rok 2003 a 2020 v míře soběstačnosti, pak výroba vepřového masa klesla z 95 % na 43 %, výroba drůbežího masa z 92 % na 60 %, másla ze 126 % na 71 %, jablek ze 100 % na 79 %, zelí ze 78 na 57 % a podobně. Míra soběstačnosti tak klesá. V průměru jsme potravinově soběstační asi ze 70 %.

Zdroj: https://www.penize.cz/nakupy/432085-sobestacnost-ceska-klesa-meli-bychom-dost-potravin, https://www.statistikaamy.cz/2021/04/19/kolik-potravin-si-vyrobime-sami, https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/vyvoz-zakazeme-zemedelci-jsou-chudaci-obchody-kupi-marze-agr/r~838a4eeeae9011ecb5bd0cc47ab5f122/

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.