Náhrada mzdy za dovolenou. Nenechte se napálit

Mzda nebo náhrada mzdy? Vše se řídí určitými pravidly, které vyplývají ze zákoníku práce. Zaměstnanec má ze zákona nárok na 20 dní dovolené (existují i povolání, u kterých zákon stanovuje delší dovolenou, také většina zaměstnavatelů mezi pracovní benefity zařazuje několik dní dovolené navíc, dle svého uvážení). Za dny volna má zaměstnanec nárok ne na mzdu, ale na náhradu mzdy. Ta se vypočítává způsobem, který uvádí zákoník práce. Princip výpočtu je však poměrně jednoduchý.

Jaká je výše náhrady mzdy za dovolenou?

Vzhledem k tomu, že během dovolené nepobírá zaměstnanec svůj běžný plat, ale náhradu mzdy, může se stát, že v měsíci, ve kterém čerpal dovolenou může dostat větší plat, než na jaký je zvyklý. Pro výpočet náhrady mzdy je rozhodující zúčtovaná mzda za předchozí čtvrtletí. Hrubá mzda za předchozí tři měsíce se tedy sečte a tento součet se vydělí počtem odpracovaných hodin za toto kalendářní čtvrtletí.

Pro výpočet náhrady mzdy se započítávají i prémie a bonusy

Pokud jste v předchozích třech měsících před měsícem, ve kterém čerpáte dovolenou, dostali k platu navíc prémie nebo jiné peněžní bonusy, jsou i tyto součástí hrubé mzdy, která se započítává do náhrady mzdy. Pouze roční odměny se rozpočítávají.

Kdy může zaměstnavatel určit čerpání dovolené?

Zaměstnavatel může svým zaměstnancům dovolenou nařídit. Pokud takovou dovolenou nařizuje, musí tak učinit alespoň 14 dní předem (pokud se se zaměstnancem nedohodne na kratší době). Taktéž může změnit termín dovolené svých zaměstnanců – v takovém případě ale musí počítat s tím, že musí zaměstnanci proplatit náklady, které mu tímto vzniknou (zaměstnanec už si například koupil letenky nebo nějaké ubytování na dny, kdy mu byla dovolená schválena původně).

3 komentáře

  1. panprik@centrum.cz'Seňor Odpovědět

    Co to je ve článku za nesmysl? zákon neupravuje dobu dovolené na 20 dnů ale na 4 týdny, což při různě rozvržené pracovní době odpovídá různému počtu dnů.

  2. blazadonin@seznam.cz'Iva Odpovědět

    Myslím si že, na dovolenou a víc peněz mají nárok všechni, Ale co stoho mají když jim vše seberou exekutoři a zbyde jim jen na zivobiti, Uklízečky myslím pobírají jen, minimální mzdu, a tet si vem tě když jim to vše seberou tak jim nic nezbyde, měliby se nad tím vláda zamyslet. Aby uklízečky dostávali víc než jim exekutoři strhnou, A exekutoři brali min zplatu od lidí, a kord kteří jen pobírají minimální mzdu

  3. brichtr@seznam.cz'56gogo Odpovědět

    nevím proč se tomu říká dovolené když to většina lidí musí napracovat , pokud nezavřou podnik na celozávodní dovolenou ,!! jinak , někdo si vezme dovolenou pracuje za něj kolega , nikdo jiný za něho nepřijde při dovolené kolegy se to obrací tak že pracují jeden za druhého/!! takový Svit za socanů tam musel ke kruhu někdo druhý přijít , obchod se zavřel nebo musel přijít někdo druhý většinou důchodce , tak nehovořte o dovolené když se to musí nadpracovat , tak že náhradní volno placené !!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *