Na vodě se už zase může pít. Málo, a jen někde

vodák

Pokud jste zasloužilí vodáci a pamatujete sjíždění řek v době před několika lety, jistě si vzpomenete na to, že občasná zastávka na pivo byla nedílnou součástí jízdy prakticky na každém úseku řeky. Této praxi učinila přítrž nová pravidla, která zavedla nulovou toleranci alkoholu při řízení plavidla, kánoe, rafty či kajaky nevyjímaje. Tato úprava ale dlouho nevydržela a máme tu další, která tentokrát uzdu zase trochu povoluje. Jak to tedy letos v létě s alkoholem na lodi bude?

Pivo ano, ale…

Letošní léto, jak se zdá, bude tak trochu jiné než jak bylo v posledních letech obvyklé. Vodáci si budou totiž moci na vodě opět přilepšit malým množstvím alkoholu. Nová novela zákona jim umožní plout již od 1. března s půl promile alkoholu na místech, která nejsou tolik frekventovaná. Lidé na kajacích, kánoích, paddleboardech nebo raftech si tak budou moci vychutnat jedno až dvě piva bez strachu z postihu a pokuty. Alkohol je ale povolen jen na bezmotorových plavidlech, tedy lodích bez vlastního motorového pohonu.

vodáci

Foto: Pixabay

Kdo bude kontrolovat dodržování pravidel?

Hladinu alkoholu by kromě policie měla kontrolovat také Státní plavební správa. Otázkou je, zda-li povolené množství alkoholu budou lidé ochotni dodržovat v přesné míře a jak a na koho alkohol, který se povoluje, bude v tu dobu působit. Za nedodržení jasně stanovených pravidel však hrozí vodákovi pod vlivem většího množství alkoholu nemalá pokuta, a to až do výše 100 tisíc korun.

Alkohol je pak také striktně zakázaný na úsecích Labe od Přelouče po státní hranici. Dále se zakazuje na Vltavě od Českých Budějovic po soutok s Labem v Mělníku. Týkat se bude i Moravy od říčního kilometru 196 po soutok s Dyjí, který bude platný i v průlivu Baťova kanálu. Nebude možné proplout ani na některých úsecích Ostravice a velké řeky Odry.

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/vodaci-tolerance-alkoholu-pul-promile-sjizdeni-rek_2303052232_til?_ga=2.68091156.487622511.1678081924-1581100692.1669877332 

https://radiozurnal.rozhlas.cz/na-vodu-i-s-pul-promile-zacinaji-platit-nova-pravidla-pozivani-alkoholu-pro-8941410

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.