Zklame prezident důvěru některých voličů? Pravděpodobnost není malá

Petr Pavel

Patřím mezi podporovatele nově zvoleného prezidenta Petra Pavla od úplného začátku, kdy ohlásil, že se bude ucházet o křeslo prezidenta. Tímto byla jasná i jeho volba v obou kolech prezidentské volby. Zároveň však bylo velice zajímavé sledovat vývoj jeho volebních preferencí, zvláště v oblastech ČR, kde v prvním kole zvítězil velmi těsně nebo nezvítězil vůbec. O jaké kraje a oblastí se jedná, asi nemusím zvýrazňovat, bylo napsáno dost pojednání politologů, kteří se vývojem preferencí podrobně zabývali. Nakonec se většina těchto krajů ve druhém kole rozhodla pro volbu Petra Pavla.

Nejednoznačná volba

Pocházím z jednoho z těchto krajů a z oblasti, kde i ve druhém kole volby Petr Pavel nezískal většinu. Pravidelně do svého rodiště jezdím, mám zde dům po rodičích, a jsem proto v poměrně těsném kontaktu s místními, kteří jsou věkovými vrstevníky, ale i mladšími. U mladších obyvatel byla volba vcelku jasná, ale zase jich není tolik, kteří se rozhodli volit. Starší generace, tedy ti vrstevníci, které zmiňuji, však zcela určitě Petru Pavlovi naklonění nebyli a nejsou a nebudou. I když, jak se říká, u řady z nich je jejich názor tzv. na vážkách. A nyní se dostanu k tomu, proč píšu tento úvod a proč se zamýšlím nad proběhlou volbou a inaugurací prezidenta.

Postoj prezidenta k valorizaci důchodů

Po včerejším slavnostním uvedení do úřadu, kdy nakonec sám prezident Pavel ve svém projevu uvedl, že nechce tzv. 100 dní hájení a že chce od začátku tvrdě pracovat pro své občany, po tomto začátku přijde zítřek, a tedy bezprostřední a velmi důležité rozhodnutí, zda podepíše návrh zákona na snížení valorizace důchodů.

Prezidentova kritika způsobu valorizace důchodů

Jeho pozice je v tuto chvíli nezáviděníhodná, řada lidí, voličů v důchodovém, a nejen v důchodovém věku, čeká, jak se vzhledem ke svým předchozím prohlášením, a i v kontextu svého inauguračního projevu, zachová. Schválení snížení valorizací asi podstatná část obyvatel tohoto státu chápe a není zásadně proti. Nicméně kritizuje způsob, jakým k řešení tohoto problému bylo přistoupeno a jak bylo v Parlamentu provedeno hlasování o jejím schválení. 

Zklame prezident důvěru některých voličů?

Osobně se domnívám, že právě toto chaotické schvalování normy, která upravuje snížení valorizace červnových důchodů, bylo ovlivněno právě volbou nového prezidenta, a právě pro tuto volbu bylo odloženo řešení valorizace důchodů až po samotné volbě. Myslím si, že pro zachování tváře vlády i nového prezidenta, by nepotvrzením spíše věci prospěl, i když to bude stát státní kasu kolem 15 až 20 mld. Ono nepotvrzení a řešení až další promyšlenou systémovou novelou zákona o důchodové reformě zachová tvář nejen sobě jako novému prezidentovi, ale i vládě, která vlastně celou dobu jeho kampaň nepřímo podporovala. V opačném případě zklame velkou část svých voličů, kteří mu především v druhém kole volby vyjádřili důvěru. Tak jako tak uvidíme, rozhodnutí dle svých slov učiní po schůzce s opozicí, která by měla proběhnout 15. března.

Zdroje info: Autor, Jindřich Dědek, https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/prezident-petr-pavel-rozhovor-ct-penzijni-novela-valorizace-ano_2303092206_ava

 Prezident České republiky Petr Pavel: Náhledové foto Kancelář prezidenta republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.