Na světě se po pandemii vyrábí stále více piva

pivo

Pivo je český národní nápoj a situace na světovém trhu s ním je proto u nás bedlivě sledována. Čísla za rok 2022 musí všem milovníkům zlatavého moku dělat radost. Po značném snížení výroby v souvislosti s globální pandemií covidu 19 se opět vyrábí piva více a více.

Pivo v roce 2022

V roce 2022 se na světě uvařilo 1,89 miliardy hektolitrů piva. Tento výsledek je o 1,3 % lepší než v roce 2021 a to i přesto, že se očekával naopak určitý pokles výroby v souvislosti s válkou na Ukrajině. Rusko a Ukrajina dohromady vytváří téměř 5 % světové produkce piva. Jen o málo tak nebyl překonán výsledek z posledního „předpandemického“ roku 2019. V tomto roce se uvařilo 1,91miliardy hektolitrů piva.

Na světě přesto panuje paradoxní situace. Ačkoliv výroba piva výrazně roste a rychle se vrací na úroveň let před celosvětovou epidemií, sklizeň chmele byla naopak nejnižší od konce Druhé světové války. Příčinou rekordně špatné úrody jsou především prudké deště a další extrémní projevy počasí v různých částech světa. Chmel se však dá v podobě pelet skladovat i několik let a výrobci mají vytvořeny jeho dostatečné zásoby. Výroba piva by tak neměla být ohrožena ani v případě, že by i letošní sklizeň byla velmi špatná.

pivo

Foto: Pixabay

Největší producenti piva

Největším producentem piva na světě zůstává Čína, která vyprodukovala na 360 milionů hektolitrů, druhé Spojené Státy uvařily 194 milionů hektolitrů. Na dalších místech jsou potom Brazílie, Mexiko a Německo. Více než čtvrtinu celkové produkce piva má na kontě největší pivovarský kolos, společnost AB InBev, jejíž pivovary vyprodukovaly 518 milionů hektolitrů piva.

V letošním roce nelze očekávat výrazně lepší úrodu, výroba by však měla opět o něco vzrůst. Pivo je zkrátka oblíbené na celém světě, nikde však tolik jako u nás. V nedávno aktualizovaném žebříčku spotřeby piva na obyvatele Česká republika opět obsadila s velkým náskokem první místo.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/pivo-produkce-zeme-chmel-slad-pivovary.A230726_080443_eko-zahranicni_jadv

 https://byznysdenik.cz/business-a-podnikani/celosvetova-produkce-piva-stoupla-sklizen-chmele-kvuli-pocasi-klesla-nejvetsim-vyrobcem-nejsou-cesi/jirischreier/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.