Pes

Na kolik vás přijde pořízení a výdaje za mazlíčka

Zájem o nové domácí mazlíčky během pandemické doby raketově vzrostl. Mnoho lidí však nemusí tušit, co pořízení zvířete do domácnosti bude znamenat. Samozřejmostí je náležitá péče a starost o zvíře. Stejně tak jsou však s pořízením mazlíčka spojené také pravidelné náklady a pořizovací cena. Na kolik může mazlíček v této době přijít?

Kolik vás bude stát pes?

Začneme u asi nejoblíbenějšího zvířete, které si domácnosti pořizují jako domácího mazlíčka. Řeč je samozřejmě o psech. V dnešní době lze adoptovat psa z útulku. Pokud si jej tedy takto pořídíte, s největší pravděpodobností jej získáte zdarma. Častější však je, že si rodiny psy kupují. Pořizovací cena nejoblíbenějších ras v Česku je okolo 15 690 Kč. Po tomto nákupu je nutné psa přihlásit na městském úřadě a nechat jej očipovat. Dalšími jednorázovými výdaji při pořízení psa může být například kastrace za cca 7 000 Kč či různé výcvikové programy. Pokud se pak podíváme na další výdaje, určitě bude dobré pořídit štěněti pelíšek, který vás průměrně vyjde na 1720 Kč. V úvahu však přichází i další příslušenství. Například bezpečnostní prvek pro jízdu autem, oblečky pro psy, náhubky či přepravku. Tyto výdaje se pak mohou vyšplhat až k 2 500 Kč.

Infografika

Infografika – Picodi.com

Pořízení kočky

Chcete-li však místo psa raději kočku, pořizovací náklady se liší. Chcete-li jedno z nejoblíbenějších plemen u nás, tj. zejména Mainskou mývalí kočku, Britskou nebo Ragdoll, pak si připravte asi 12 000 Kč. Další očipování a sterilizace mazlíčka vás pak přijde na asi 2900 Kč. Do pořizovacích nákladů je pak dobré započítat také například záchod pro kočky, pelíšek, nůžky na drápky, misky, kartáč a podobně. Zde se pohybujeme v cenové relaci v řádech jednotek tisíců korun.

Infografika

Infografika – Picodi.com

Pravidelné výdaje

Pořízení kočky však nepředstavuje jen pořizovací jednorázové náklady, nýbrž také náklady pravidelné. Zejména na stravu, hračky, péči nebo veterináře. U psa musíme ještě započítat poplatek za vlastnictví psa, který si stanovují obce a může dosáhnout až 1500 Kč za rok. U psa představují náklady na jídlo asi 6300 Kč za rok u menších psů a 17 500 Kč ročně u větších plemen. U nejkvalitnějších jídel se však můžeme dostat i na mnohem vyšší částky. Péče o psa, zejména odčarování, péče o srst či odstraňování a ochrana proti parazitům, majitele přijde u na 1 500 Kč ročně. Bavíme-li se o hračkách, při střízlivých odhadech se můžeme dostat na 620 Kč za rok. Jejich životnost totiž není příliš dlouhá. Náklady na veterináře a povinné očkování pak stojí asi 2 500 Kč. U kočky se můžeme dostat na částku kolem 12 600 Kč za krmivo ročně, hračky nás pak mohou vyjít až na 750 Kč za rok a péče o kočku stojí až okolo 9 000 Kč ročně. Preventivní návštěvy veterináře pak asi 1000 Kč.

Zdroj dat: Analáza webu Picodi.com, dostupná (i s vysvětlením metodiky) na adrese: https://www.picodi.com/cz/nakup-hlavou/domaci-mazlicek-naklady
Náhledové foto – Pixabay

 

 

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *