Bankomat

Na co pozor při výběru z bankomatu v zahraničí

Pokud jste na dovolené a vybíráte peníze z bankomatu, pak je nutné ohlídat si hned několik věcí. Nejvíce pak poplatky vaší dané banky či poplatky za konverzi měnového kurzu. Na tyto i ostatní věci se nyní podíváme. Pojďme na to!

Pozor na směnný kurz

V první řadě si dejte pozor na směnný kurz daného bankomatu. Bankomaty, které jsou mezinárodně označovány jako ATM, mohou mít různá nastavení. Zejména v turistických destinacích jsou uzpůsobeny na to, aby vybraly od turistů i nějaké ty peníze navíc. Pokud tedy vybíráte peníze a na obrazovce se objeví, zda chcete užít takzvaný DCC neboli „dynamic currency conversion“, pak zbystřete. Nejlépe uděláte, když tuto možnost odmítnete. Téměř vždycky je pro vás tato možnost výhodnější. Často totiž touto konverzí vyberete méně peněz a fakticky zaplatíte více.

Poplatky bankomatů

Bankomaty mohou mít také své poplatky. Jde o jiné poplatky než ty, které si účtuje vaše banka za výběr peněz v zahraničí. Může si je totiž určit provozovatel bankomatu sám. Vždy na ně však musíte být upozorněni, nejpozději na obrazovce při výběru peněz. Pokud je poplatek vysoký či dokonce nemravný, můžete transakci odmítnout. V takovém případě a pro případ předcházení těchto situací si vyhledejte vždy bankomaty ověřených bank.

Jaké banky jsou nejvíce vstřícné?

Nyní se zaměříme na to, jaké banky, kterou jsou činné v tuzemsku, jsou cestovatelům a turistům nejvíce nakloněny. V tomto ohledu patří první příčky určitě Equa bank, mBank a Unicredit bank. U Equa bank je poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí 9 Kč, mBank si neúčtuje u částek nad 1500 Kč nic. Stejně jako UniCredit bank. Vždy je však pro vás, jako turistu dobré, informovat se o tom, jaké poplatky si účtuje právě vaše banka. Tomu pak uzpůsobit například to, kolik peněz si vyměníte a s jakou částkou hotovosti do destinace jedete, či jak moc budete využívat placení kartou.

Zdroj: https://www.etravel.cz/novinky/305-vyber-z-bankomatu-v-zahranici
Náhledové foto – Pixabay

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *