Analýza: Jak pandemie změnila naše finanční chování

Úspory

Pandemie ovlivnila mnohé. Máme nové hygienické návyky, více přemýšlíme o přenosu chorob ve společných prostorech a podobně. Stejně tak však pandemie změnila i naše finanční návyky. My se dnes podíváme na to, jak a v čem. Pojďme tedy na to!

Snížení výdajů i zvyšování rezerv

Velké většině lidí v České republice se snížily příjmy. V Česku jde asi o 59 procent lidí, tedy o asi 9procentních bodů více než dle celoevropského průměru. Hlavními příčinami snížení příjmů je snížení mzdy či platu (31 procent případů) a snížení pracovního úvazku (25 procent případů). Jak lidé problém s výpadkem a snížením příjmů za pandemie řeší? Více než 75 procent Čechů řeší tuto finanční situaci omezením výdajů. Stejně tak však v souvislosti s finančními obavami o výpadky mzdy či platu Češi navyšují své finanční rezervy pro tyto případy.

Šetření na nejrůznějších položkách

Lidé se chovají kvůli ekonomickým důsledkům pandemie obezřetněji. Více myslí na nejistou budoucnost. Tak například více šetří na jídle v restauracích a na dovolené. Na ní ušetřilo asi 48 procent lidí. Nejvíce od 10 do 50 tisíc korun. Už začátkem roku 2020 začaly domácnosti více spořit. Kvůli pandemickým uzávěrám obchodů a služeb se dalo také méně peněz utrácet. Loni ušetřil každý Čech asi 2800 korun. Během pandemie pak nastřádali Češi asi 230 miliard na úsporách. Spořilo se čtyřikrát rychleji, než je obvyklé.

Vytváření finanční rezervy

Češi také začali šetřit na to, aby si vytvořili finanční polštář pro situace, kdy je zastihnou nečekané události spojené s omezováním či úplným výpadkem příjmů. Toto je hlavní důvod pro 95 procent lidí. Dále asi 70 procent lidí spoří buď na pořízení vlastního bydlení nebo na rekonstrukce toho stávajícího. Třetí hlavní důvod vytváření finanční rezervy je spoření na důchod. Ten je prioritou pro asi 68 procent Čechů.

Zdroj: Analýza několika průzkumů zveřejněná na https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/analyza-finance-domacnosti-sporeni-investice-vydaje.A210804_071228_podnikani_sov


Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.