01_dovolena

Na co má zaměstnance nárok při čerpání dovolené

Dovolená je oblíbeným obdobím každého zaměstnance. Dobré je však povědět si něco o tom, jaké pravidla s ní zákoník práce či jiné předpisy spojují. Dnes se podíváme na to, na co máte nárok a co je naopak povinností zaměstnance při jejím čerpání. Tak pojďme na to!

Dovolenou nařizuje zaměstnavatel – Jaká pravidla musí dodržet?

Dle zákoníku práce nařizuje čerpání dovolené zaměstnavatel. Měl by však přihlédnout k oprávněným zájmům zaměstnance. Neplatí však formule, kterou v praxi slýcháváme velmi často. Žádné beru si dovolenou. Tu určuje zaměstnavatel či s vaším návrhem musí souhlasit. Pokud váš šéf určí dovolenou na více částí (tedy ne všech 20 dní naráz), pak musí jedna část trvat alespoň 2 týdny v kuse (pokud se se zaměstnancem nedomluví jinak). Nařízení dovolené by mělo být písemné a proběhnout by mělo alespoň 14 dní před jejím čerpáním.

Kdy nesmí být dovolená nařízena

zaměstnavatel nesmí nařídit čerpání dovolené na dobu, kdy je zaměstnance práce neschopný, je na mateřské či rodičovské nebo vykonává vojenské cvičení či službu v operačním nasazení. Pokud jsou dány jiné překážky v práce na straně zaměstnance, pak může být dovolená čerpána jen na žádost tohoto pracovníka.

Jak je to s „celozávodní dovolenou“

Pokud nap pracovišti existuje praxe takzvaných celozávodních dovolených, bývá to zpravidla kvůli provozním důvodům na straně zaměstnavatele. To však znamená, že nelze přihlédnout k zájmům zaměstnance. Proto zákoník práce určuje, že tato dovolená nesmí být delší než 2 týdny v jednom kalendářním roce (4 týdny u uměleckých souborů).

Zaměstnavatel může zaměstnance odvolat z dovolené

Ano i to se může stát. Má to však striktní pravidla. Pokud vás, jako zaměstnance, zaměstnavatel odvolá z dovolené, má povinnost nahradit vám vzniklé náklady. Pokud tedy budete mít objednanou dovolenou, určitě lze vznik škody prokázat objednávkou a jejím potvrzením.

Zdroj info: https://www.novinky.cz/finance/clanek/prehledne-jaka-jsou-pravidla-cerpani-dovolene-40364579

Náhledové foto – Pixabay

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *