Při stavbě rodinného domu nešetřete na materiálu, ale na těchto věcech

02_hypoteka2

Stavba rodinného domu je pro řadu rodin velkou finanční zátěží, a to i na několik let. Není pak divu, že se stavebníci snaží co nejvíce ušetřit. Často ale na špatných místech.

Vše už začíná koupí pozemku či projektu rodinného domu. Řada lidí si raději koupí levný pozemek bez občanské vybavenosti v okolí, bez napojení na veřejnou dopravu, kanalizaci a podobně. S projekty je to podobné, raději koupí levnější menší projekt bez ohledu na budoucnost rodiny. Jak tedy ušetřit také z dlouhodobého hlediska?

Nekupujte zbytečně velký pozemek

Nenechte se zlákat vidinou obrovské zahrady plné ovocných stromů a rajčat. Položte si základní otázku: Bude se o to skutečně někdo z mé domácnosti starat? Díky tomu zjistíte, že vám možná postačí menší pozemek. Ušetříte tak při koupi a ještě ke všemu možná seženete pozemek v atraktivních lokalitách, kde už byste jen těžko sháněli větší parcely. Mnohem důkladněji pak ale budete muset přemýšlet nad samotným projektem domu, který bude muset splňovat všechny zákonné náležitosti, aby se vešel na koupený pozemek.

Katalogový dům šetří čas i peníze

Kupte si katalogový dům, tedy vlastně projekt. Katalogové domy mají v české republice své stále místo a převládají nad těmi originálními od architekta. Mají výhody v podobě finančního i časové úspory. Ze široké nabídky jdou vybrat i architektonicky kvalitní projekty, které se například vejdou na úzký pozemek, a přesto nabízejí bohatý prostor i pro větší rodinu.

Pokud se vám však podařilo sehnat příliš malý, svahovitý, nebo jinak atypický pozemek, v tomto případě pomůže architekt. Ten vám za rozumné peníze dokáže na pozemku navrhnout takový dům, který bude vyhovovat všem vašim potřebám. Je třeba ale s ním dopředu zkonzultovat vaše finanční možnosti. Díky znalosti moderních materiálů vám architekt může poradit, kde a jak ušetřit.

Také katalogové domy splňují požadavky na moderní architekturu Zdroj: Djsarchitecture.cz

Dobře si rozmyslete velikost domu

Někteří lidé mají stále zastaralý názor, že čím je dům větší, tím líp. Při větší stavbě, samozřejmě, budeme muset i více zaplatit a následné náklady na provoz, opravy a úpravy domu budou také mnohem vyšší.

Proto si z bohaté nabídky katalogových domů vybírejte projekty, které budou dostačující pro vaši rodinu, ale nebudou zbytečně velké. Při výběru dbejte hlavně na ergonomii celého domu, uspořádání místností, na dostatečný počet koupelen a záchodů a hlavně – na úložné prostory. Ty často v katalogových domech chybí nebo jsou nedostačující.

Kvalitní materiály šetří vaše peníze v budoucnosti

Rozhodně nešetřete na základním stavebním materiálu, celá stavba musí být velmi kvalitní, abyste už za pár měsíců nemuseli řešit praskliny, opravy, plísně a podobně. Stejně tak byste neměli šetřit na oknech, ba dokonce na interiérových žaluziích, které vám ušetří peníze za chlazení při letních vedrech.

Stavbu si můžete organizovat svépomocí, ale je třeba tomu alespoň trošku rozumět. Nemusíte si tedy nechat postavit dům na klíč od jedné stavební společnosti, ale na něco si přizvěte zedníky, potom zase doporučené elektrikáře a podobně. Vždy si nechte nacenit zakázku alespoň od dvou dodavatelů. Organizace stavby vás však bude stát hodně času, je tedy otazné, zda takto doopravdy ušetříte. Na druhou stranu budete mít vše pod kontrolou.

Stavební dozor hlídá a šetří také vaše výdaje

Nejen pro kolaudaci ale i pro kontrolu stavby a cen je třeba najmout stavební dozor. Kvalitní stavební dozor za vás hlídá kvalitu probíhající stavby, aby vás dodavatelské firmy neošidily, aby vše probíhalo podle projektu a aby se zbytečně nenavyšovaly ceny oproti původním předpokladům. Kvalitní stavební dozor něco stojí, ale v konečném důsledku ušetříte.

Některé kousky nábytku můžete oželet

Ušetřit můžete také při vybavování interiéru,. To jsou věci, které je možné do budoucna postupně měnit. Důležitá je především kvalitní a dobře zorganizovaná kuchyně, a to je v podstatě vše. Ostatní věci si můžete provizorně sehnat od známých, v bazarech nebo přes různé inzeráty, ve kterých se nabízejí nábytky za odvoz. Jen si dejte pozor, aby vám starý nábytek nezničil například drahou dřevěnou podlahu.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.