Indickým lékařům pomáhají v boji s koronavirem roboti

01_robot

Indie byla a stále je jednou z koronavirem nejvíce zasažených zemí světa. Výsledkem jsou samozřejmě přeplněné nemocnice a nestíhající lékařský personál. Indie se proto rozhodla k tomu, že začala využívat roboty coby asistenty zdravotnického personálu i prostředek, skrze který pacienti komunikují s lékaři a se svými blízkými. Indie se tak v tomto ohledu stala jednou z průkopnických zemí.

Roboti od Robotics

V několika indických nemocnicích našli uplatnění roboti od společnosti Robotics z Bangalore. Ti umí provozovat hned několik činností. Tou první je dezinfekce některých povrchů, což je v době pandemie činnost ještě důležitější než jindy. Stejně tak umí tito roboti prostřednictvím svého displeje propojit pacienta s lékařem či rodinou. Opět platí, že každé omezení fyzického kontaktu nemocného s okolním světem je více než vítané.

Roboti, z nichž nejsofistikovanější typ nese jméno Mitra, neboli v překladu z hindštiny „Přítel“, ale umí také prezentovat lékařům důležitá data a informaci o pacientovi, stejně jako pacientům odpovídat na základní otázky.

02_robot

Foto: Pixabay

Budoucnost zdravotnictví?

Pandemie urychlila modernizaci celé řady oborů a zapojení umělé inteligence ve zdravotnictví se možná ukáže jako jeden z nich. Již dlouho se mluví o tom, že např. praktické lékaře by mohla v budoucnu AI nahradit, neboť dokáže vyhodnotit základní symptomy a případně odeslat pacienta ke specialistovi stejně dobře, jako praktik. Ohroženi se mohou cítit jistě i chirurgové, na jichž místa si robotičtí doktoři (resp. jejich programátoři) již také brousí zuby.

Zapomeňme ale chvíli na lékaře, ve zdravotnictví a sociálních službách je využití umělé inteligence mnohem širší a Indie nám ukazuje, jak na to. Je možné, že nebude trvat dlouho a roboti v bílých pláštích se stanou naprosto běžnou věcí a bez komunikace s nimi se neobejde žádná návštěva nemocnice.

Z toho důvodu jsou akcie firem, které hledí právě tímto směrem, poměrně zajímavou příležitostí.

Zdroje info: https://edition.cnn.com/2020/11/11/tech/robots-india-covid-spc-intl/index.html
https://www.fortuneindia.com/opinion/indias-healthcare-has-a-new-best-friend-robots/105028

Náhledové Foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.