Mzdy v roce 2023: Nejspíše budou dále růst

koruny

Minulý rok se zvyšovaly mzdy u 69 % zaměstnavatelů v oblastech výroby, automotive a logistiky. Jedna třetina těchto zaměstnavatelů dokonce, přes horší ekonomickou situaci, přistoupili k tomuto kroku opakovaně. Jak bude vypadat v tomto ohledu rok 2023? Na to se dnes společně podíváme.

Mzdy se budou zvyšovat nadále

Výše uvedení zaměstnavatelé, tedy až 69 % v oblastech výroby, automotive a logistiky, plánuje zvyšovat mzdy i v tomto roce. Skoro 25 % zaměstnavatelů pak chce také poskytnout nové benefity či posílit ty stávající. Snížení zaměstnanců se v této oblasti může týkat jen zhruba 15 % firem a u dvou třetin z těchto firem půjde o redukci maximálně o 5 %. Alespoň tak zní data z aktuální analýzy dat personální agentury Grafton Recruitment.

Jak moc budou mzdy růst

Jak bylo již řečeno, více jak dvě třetiny zaměstnavatelů ve výrobě, automotive a logistice plánuje zvyšovat mzdy v roce 2023. Necelé dvě třetiny z těchto firem pak plánuje zvýšení mezd o 6-10 %, u třetiny je to pak méně než o 5 %. Zbytek zaměstnavatelů pak přemýšlí také nad zvýšením mezd v pásmu 11-30 %.

Nové benefity pro zaměstnance

Z výše uvedené a citované analýzy pak dále vyplývá snaha zaměstnavatelů v této oblasti posílit v letošním roce také zaměstnanecké benefity. Jde o jeden z kroků, jak na zaměstnance snížit inflační tlaky. 28 % sledovaných firem již zavedlo nové či zvýšilo hodnotu stávajících benefitů. Nejčastěji pak jde o zvýšení příspěvku na stravné či zvýšení hodnot stravenek. Zavádí se také nové benefity – například jednorázové nebo pravidelné příspěvky na dopravu či energie. V roce 2023 plánuje 23 % zaměstnavatelů navýšit benefity, 40 % z nich o 6-10 %. Větší polovina ze zaměstnavatelů ze sledovaného odvětví pak plánuje zvýšení benefitů rovněž, avšak v úrovni do 5 %.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Grafton Recruitment ze dne 18. ledna 2023

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.