V Londýně se přestaly prodávat kanceláře. Proč?

Londýn

Pokud bychom intenzitu jakékoliv ekonomické krize posuzovali podle zájmu o koupi komerčních nemovitostí, tedy kancelářských prostorkancelářských prostor, obchodních center apod., došli bychom k závěru, že v současné době prožíváme krizi opravdu silnou. Ten, kdo si za zdroj svých dat vybral Londýn, musí nicméně dojít k závěru, že se jedná o krizi skutečně apokalyptickou. Kanceláře se zkrátka neprodávají.

Londýn a realitní trh

V prvním čtvrtletí loňského roku se v Londýně, ještě nedávno jednoznačně hlavním evropským městem finančního světa, prodaly komerční nemovitosti za 400 milionů liber, tedy necelých 11 miliard korun. O rok dříve to bylo přitom za stejné období téměř o devadesát procent více.

Nic takového Londýn v novodobé historii nepamatuje, ani v roce 2008, ani během covidové mizérie roku 2020. Situace je tedy rozhodně vážná.

LondýnFoto: Pixabay

Důvody pro malý zájem o komerční prostory

Důvodů pro úpadek zájmu o londýnské komerční prostory je hned několik. Velká Británie stále pociťuje dopady Brexitu, ekonomice neprospěly ani covidové uzávěry, a především: Británii zcela zásadním způsobem vyděsil ekonomický plán tehdejší premiérky Liz Trussové. Ta svým plánem zničila důvěru finančníků a obchodníků ve světlou budoucnost britské ekonomiky. S tímto dědictvím se potýká i její nástupce, premiér Sunak.

Je však třeba říct, že Londýn není ani zdaleka jediným evropským městem, které pociťuje významný pokles zájmu o komerční nemovitosti. Podobný problém, byť ne v takové intenzitě, řeší například Paříž nebo Praha. K ostatním krizím se totiž přidala i válka na Ukrajině a krize energetická. Výsledek je popsaný výše.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/londynsky-trh-s-kancelaremi-ustrnul-prodalo-se-nejmene-budov-za-dvacet-let-1396049

https://www.irishtimes.com/business/2023/01/17/london-office-market-collapse-is-stark-by-any-measure/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.