Můžete zjistit, kde všude dlužíte?

Někdo má své finance pevně pod kontrolou. Zapisuje si, za co který den zaplatil a kolik částka činila. Avšak ne každý je tak pečlivý. Někdy se může stát, že se dlužník dostane do takové situace, kdy už své dluhy nezvládá a jednoduše si nepamatuje, co všechno má zaplatit. Má v takové chvíli šanci zjistit, kde všude dluží, aby zabránil zbytečným penále?

Registr dlužníků

Můžete věřit tomu, že věřitel se vždycky ozve. To je pravda. Ne vždy se ale ozve včas – většinou až ve chvíli, kdy dlužíte delší domu a kdy už vám naskákaly nemalé penále za prodlení splácení. Proto je potřeba si ověřit možný dluh i jiným způsobem. Nejspolehlivějším zdrojem, jak zjistit, jestli někde dlužíte jsou rejstříky dlužníků. Poskytovatelů je na internetu hned několik.

SOLUS

V registru tohoto seznamu je každý dlužník, který nezaplatil již 3 měsíce. Společnost vám na vaši žádost může poslat výpis hned několika způsoby, podle toho, který vám bude nejlépe sedět. Pro elektronický výpis je nejprve získat SIN kód (na stránkách společnosti), za který zaplatíte 30 Kč, když si jej necháte zaslat na mobil, a 109 Kč, pokud budete chtít výpis zaslat poštou. Výpis můžete získat také ve formě SMS, která vás vyjde na 99 Kč, nebo prostřednictvím aplikace za stejnou cenu. Nejdražší je výpis v papírové podobě, za který zaplatíte 229 Kč.

Bankovní a nebankovní registr

V rámci těchto registrů můžete získat výpis online na Klientském centru na Praze 4. Za výpis při osobní návštěvě zaplatíte 200 Kč s tím, že když si jej necháte poslat domů, připlatíte si za poštovné. Online výpis je možný až po registraci, kterou provedete zasláním papírového formuláře nebo osobní návštěvou pobočky.

Insolvenční rejstřík

Tento rejstřík poskytuje veřejný seznam dlužníků, kteří vstoupili do insolvence. Zatímco si tak můžete zdarma zjistit celkovou výši všech dluhů a komu dlužíte, nejedná se o dluhy, o kterých byste nevěděli. Důvodem je to, že již je proti vám vedeno insolvenční řízení. Můžete si tak ale zkontrolovat někoho jiného, například obchodního partnera.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.