01_terminal

Mobil jako platební terminál

To, že mobil lze využít jako platební kartu a platit s ním útratu v obchodech, je známá věc. Tuto možnost využívá čím dál více lidí a vidět člověka, který u pokladny vytahuje telefon, je již zcela běžná věc. Nyní se ale objevila též možnost prostřednictvím mobilního telefonu platby kartou nejen odesílat, ale také přijímat. Jak tuto užitečnou funkčnost do vašeho telefonu přidat? Co k tomu musíte udělat a co od ní očekávat?

Aplikace „GP tom“

Na trh se dostala aplikace společnosti Global Payments nazvaná „GP tom“. Ta umožňuje telefonům s NFC čipem (ten je třeba i pro platby kartou skrze telefon) proměnit se v platební terminál. Podporovány jsou logicky pouze bezkontaktní platby.

Aplikace je dostupná pouze pro Android (ve verzi 8.0 a vyšší), iOS podle vývojářů její provoz technicky neumožňuje. Zprovoznění aplikace na vašem telefonu není složité, byť několik hodin až dnů přece jen zabere.

02_terminal

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak aplikace funguje?

Po stažení aplikace (resp aplikací, kromě základní „GP tom“ je třeba stáhnout ještě „GP tom pin“, která se stará o platby s nutností zadání pinu) se uživatel zaregistruje a podepíše s Global Payments smlouvu (samozřejmě elektronicky). Poté obdrží přihlašovací údaje a může začít aplikaci používat.

Provize, kterou si Global Payments učtuje, je standardní, tj. 1,99 % při měsíčním obratu do 10 000 Kč, 1,89 % při obratu do 30 000 Kč, 1,79 % při obratu do 100 000 Kč a 1,59 % při obratu větším. Aplikace umí spolupracovat s kartami VISA, Mastercard i Maestro a rozumí si i s Google Pay a Apple Pay.

Pokud zákazník zadá své kontaktní údaje, účtenku mu přijde jako SMS nebo e-mail, případně si jí může hned po platbě zobrazit na svém telefonu načtením QR kód, který aplikace na telefonu sloužícím jako terminál vygeneruje. Tiskárnu zatím připojit nelze.

Není příliš překvapivé, že aplikace GP tom není v tuto chvíli připravena na české prostředí, s tím, že by řešila EET proto zatím nepočítejte.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *