Očekává se zvyšování nezaměstnanosti

Nezaměstnanost

Nezaměstnanost, jakožto jeden z ukazatelů ekonomické kondice, se bude nejspíše v následujících měsících zvyšovat. Předpokládají to pozorovatelé a experti. Růst by však nemusel být nikterak vysoký a Česká republika by i nadále mohla zůstat jednou ze zemí EU s nejnižší mírou nezaměstnanosti.

Nezaměstnanost nyní

K únoru 2021 eviduje Úřad práce České republiky něco přes 316 tisíc uchazečů o zaměstnání. Jde tedy o 4,36 %. Nejde o vysokou míru nezaměstnanosti, avšak před koronavirovou pandemií, bylo Česko zvyklé na míru nezaměstnanosti o jeden až dva procentní body nižší. Nejvyšší nezaměstnanost nyní, dle Českého statistického úřadu, vykazují regiony Karlovarský (6,1 %) a Ústecký (4,6 %).

Nezaměstnanost bude růst

I přesto, že české ekonomice se dařilo mnohem lépe v závěru roku 2020, než se čekalo, trh práce to nijak zvlášť neoživilo, a proto můžeme sice mírný růst míry nezaměstnanosti. Důvodem je zejména pokračující lockdown v Česku kvůli pandemii. Mnoho služeb a obchodů je pořád zavřených, některé již delší uzavření nevydrží. Růst nezaměstnanosti nejspíše ovlivní i zavádějící tvrdá opatření v okolních zemích. Růst nezaměstnanosti však bude nejspíše typický pro všechny evropské státy, a proto bychom mohli být stále jednou ze zemí s nejnižší nezaměstnaností v Evropě.

Ubývá pracujících cizinců

Koronavirová pandemie se projevuje také tím, že v České republice, oproti předchozím letem, ubývají cizinci, kteří jezdí do naší země pracovat. Pro srovnání. Dle Českého statistického úřadu zde v roce 2019 pracovalo asi 600 tisíc cizinců. Nejvíce z Ukrajiny, poté Slovenska a Vietnamu. Například ve stavebnictví šlo o výrazný počet pracovníků. Když však srovnáme data za první polovinu roku 2020, pak vidíme značný úbytek. Ukrajinců ubylo asi o 7,7 %, Slováků o 1,3 %. Podíl cizinců ve stavebnictví se snížil o 1, 4 %.

 

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.