Rusku chybí součástky, bude vyrábět auta jako v 80. letech

Rusko

Ruská invaze na Ukrajinu nejde ani zdaleka tak, jak si vládcové Kremlu vysnili, ani na vojenském, ani na politicko-ekonomickém poli. I přesto, že se Rusko snaží vyvolávat zdání normality a toho, že západní sankce nejsou pro zemi problém, opak je pravdou. Jednou z nejcitelnějších ran je pro ruský průmysl praktické zastavení dodávek sofistikovaných technologií. A právě na nich dnes stojí automobilový průmysl, ten ruský nevyjímaje.

Rusko a sankce

Rusko se díky uvaleným sankcím vrací o několik let dozadu. Trpět bude především kvalita výroby, která dnes spoléhá především na technologie, jejichž výroba se však vymyká ruským možnostem. Dopad na ruský automobilový průmysl je zřejmý: auta se budou vyrábět bez ABS, airbagů nebo katalyzátorů a budou tak technicky na úrovni aut z osmdesátých let. Rusko se tak vrací do minulosti, kterou již kdysi proběhlo, a kterou již svět nechal daleko za sebou.

Ruská vláda musela pod tlakem nedostatku potřebných částí povolit automobilkám některé úpravy výrobního procesu. I to je dopad sankcí uvalených proti Rusku kvůli jeho agresi. Není ještě zcela zřejmé, do jaké míry ruské automobilky budou auta skutečně takto vyrábět, do jaké míry výrobu omezí apod.

Rusko

Foto: Pixabay

Špatné, ale levné

Rusko situaci zlehčuje se slovy, že jejich auta budou nyní díky možnosti vynechat západní součástky levnější a pokouší se tedy problém alespoň zdánlivě otočit ve výhodu. Je to ale pokus poněkud zoufalý. Chybějící díly, o které budou auta ochuzeny, ale dopadnou negativně i na životní prostředí. Zhoršení kvality ovzduší plynoucí z provozu aut bez katalyzátorů nebo elektronických systémů řízení spotřeby dopadne pravděpodobně minimálně na ovzduší v ruských městech.

Rusko zlegalizovalo výrobu aut nejenom bez ABS, ESP, airbagů, předpínání bezpečnostních pásů apod., ale vyhnulo se i zavádění systému nouzového varování ERA-GLONASS (ruská verze evropského systému eCall), což může mít za následek tragičtější dopady dopravních nehod.

Zdroje informací: https://vtm.zive.cz/clanky/rusko-se-vraci-do-minuleho-stoleti-tovarny-mohou-vyrabet-auta-bez-abs-airbagu-a-katalyzatoru/sc-870-a-216506/default.aspx

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/jak-rusove-bojuji-proti-sankcim-v-autoprumyslu/r~8490986cb4f711ec8d900cc47ab5f122/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.