Milostivé léto: Poslední možnost zbavit se levně exekucí

dluhy

Už jen do 28. ledna mají lidé možnost využít výhod takzvaného milostivého léta – tedy zákonné výjimky, ve které se mohou velmi levně zbavit svých exekucí. K milostivému létu, které platilo jen pro veřejnoprávní instituce, se nyní přidávají i soukromé společnosti. Ověřte si, že zrovna váš věřitel se do milostivého léta nezapojil.

Milostivé léto – o co jde?

Jde o součást takzvané exekuční novely, tedy zákona, který dlužníkům v exekuci může pomoci k rychlému zbavení se dluhů. Jak? Je-li proti dlužníkům vedeno exekuční řízení ze strany státu, kraje obce nebo podniku, který je většinově ovládán státem (nebo soukromou společností, která se do milostivého léta dobrovolně zapojila), může se dlužník zbavit dluhů tak, že zaplatí jen výši původního dluhu (tzv. jistinu) a 908 Kč, jako odměnu pro exekutora.

K akci se přidaly velké společnosti

Do akce se však zapojily i soukromé společnosti. Mezi největší patří například Komerční banka nebo Česká spořitelna, Air Bank, Essox a do jisté míry i Home Credit. Tímto výčtem však seznam společností nekončí. Milostivé léto se však nevztahuje na všechny veřejnoprávní dluhy. Nemůžete jej využít například pro dluhy, které v exekuci vymáhá Finanční úřad, Česká správa sociálního zabezpečením nebo Celní správa.

Jak milostivé léto provést?

Jak tedy využít milostivé léto? Obraťte se přímo na exekutora, který dluh vymáhá. Oznamte mu, že chcete využít milostivého léta a splatit svůj dluh (a odměnu exekutorovi). Neobracejte se na společnost, které dlužíte, jen exekutor má pravomoc zastavit exekuci a osvobodit dlužníka od příslušenství. Žádný přesný formulář nebo stejnopis neexistuje. Stačí tedy písemné oznámení, z kterého bude patrný váš záměr využít milostivé léto, který budete adresovat právě exekutorovi, který dluh vymáhá.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/radce-penize/700191/milostive-leto-jde-do-finale-dluznici-uz-usetrili-miliony-podivejte-se-jak-se-take-zbavit-dluhu.html
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.