Jaké výhody přinášejí věrnostní programy

Karty

Získat si zákazníka, není lehké, ale udržet si ho, je těžké, to ví každá malá i velká společnost. A tady přichází marketing se všemi svými tipy a triky, výhodami a lákadly. Jeden z modelů, co se osvědčil a používá ho dnes v nějaké podobě většina společností, co si přeje se svými zákazníky udržet kvalitní a dlouhodobé vztahy. Řeč je tady o věrnostních programech. Tyhle retenční plány by se daly rozdělit na dárkové (zákazník dostává vzorky produktů či dárky zdarma), rabatové (uživatel může využít slevu do určité hodnoty zboží nebo služby), slevové (jedná se o propagační kódy, promo akce, poukázky na různé zboží) a kombinované (často se jedná o zákaznické věrnostní karty, kam se ukládají nasbírané odměny nebo body, jenž lze posléze využít na nákup nebo získání dárku).

Vzhledem k tomu, že většina z nás používá chytré telefony, věrnostní programy se přesunuly i do našich mobilů. Dochází tak k odklonu od klasických schémat v podobě magnetických karet, nalepování obrázků, známek a podobně. Velmi často se používá QR kód nebo off-line verze, jako je emulace hostitelské karty, kterou třeba používá peněženka Google pro mobilní off-line platební aplikace.

Věrnostní programy plní i druhotné funkce, a to pro samotné společnosti. Ty díky nim získávají o svých klientech důležité údaje, včetně kontaktů pro budování databází, kam rozesílají zpravodaje, speciální nabídky, dotazníky a informace o nadcházejících kampaních.

Češi stejně jako ostatní národnosti milují věrnostní programy. A jaké jsou aktuálně ty populární napříč různými odvětvími?

Proč nezačít tradičním výrobcem bot – firmou Baťa. Společnost vsadila na klasickou členskou kartu, na kterou zákazník sbírá boty za nákupy – co utracená koruna to připsaný bod. Členství, o které se do Baťa klubuBaťa klubu žádá online nebo v kamenných obchodech, má několik úrovní a spotřebitel za nasbírané body v každé úrovni získává poukázku na příští nákup. Kromě toho Baťa nabízí svým členům uvítací a narozeninovou slevu, zvýhodněné ceny na vybrané zboží nebo poštovné zdarma pro členy ve vyšších úrovní.

V každém větším městě najdete kinosál CineStar a jejich věrnostní program nese název CineStar Club. Za ten se platí malý roční poplatek, který se milovníkovi filmů zaplatí už po zakoupení dvou nebo tří vstupenek. Vstupenky zakoupené on-line se víc vyplatí, poněvadž je za něj připsaná vyšší prémie v podobě bodů. Mezi výhody členství patří dárek k narozeninám, přístup na předpremiéry filmů a body lze uplatnit například za občerstvení, klubové menu nebo u partnerů klubu.

Další zástupce zábavního průmyslu PokerStars představil pro svoje uživatele věrnostní program Stars Rewardsvěrnostní program Stars Rewards, který také staví na sbírání bodů a úrovňovém systému. Body se nazývají StarCoin a jejich držitelé je ukládají do různých truhel, modré, bronzové, stříbrné, diamantové a černé. Uplatnit se později dají za vstupenky na turnaje, klubové zboží nebo další ceny.

Jedna z nejslavnějších kaváren světa Starbuckskaváren světa Starbucks má pro své konzumenty aplikaci My Starbucks Rewards, čímž jako jedna z prvních předešla obvyklé kartičce a spoustě rozmazaných razítek, které milovníci kávy sbírají za svoje zakoupené nápoje. Díky aplikaci společnost také ví, do jaké pobočky zákazník nejraději chodí, co si tam objedná k pití a jídlu a na základě informací může nabízet relevantnější specializované nabídky a účinně se svými klienty komunikovat.

StarbucksFoto: Shutterstock

Kombinovaný věrnostní program, který dostal jméno O2 Extra, se rozhodla využít telekomunikační a internetová společnost O2. Zákazníci můžou čerpat slevy od O2 i spřízněných partnerů, výhodou je přístup k programu bez předchozí registrace, stačí si vygenerovat SMS kód. Slevy se vztahují na sortiment a vybrané zboží partnerských e-shopů, na mobilní zařízení, ale taky na na zájezdy a poznávací pobyty, slevy na jízdenky s Eurolines, noviny, časopisy, fitness studia a další.

Kosmetická gigantická značka Sephora má ve svém výjimečně úspěšném programu Beauty Insider přes 17 milionů členů a členek, kteří svými nákupy sbírají body. Nejen, že můžou získat přednostní přístup k exkluzivním slevám, ale za své body pak zakoupí dárkové karty nebo si pořídit zboží za výhodnější cenu. Protože produkty v obchodech Sephora nepatří mezi nejlevnější, uživatelé si tak díky nasbíraným slevám mohou dopřát trochu víc luxusních produktů.

Zdroje info: bata.cz, pokerstars.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.