Jak je to s kvalitou potravin v našich obchodech

med

Fakt, že všechny potraviny v našich obchodech nejsou vždy tak kvalitní, jak jejich výrobci deklarují, byl a je reálný. Zdá se však, že situace se postupem času zlepšuje. Jako doklad tohoto tvrzení může sloužit včelí med, který je jak se zdá stále kvalitnější. Je tedy skutečný důvod k optimismu?

Med lepší a lepší

U prodávaného medu se vždy kontroluje prostřednictvím magnetické rezonance především potenciální přítomnost cizích látek. Někdy se totiž včely uměle přikrmují sirupem. Pečlivou kontrolou lze ale tento postup odhalit a takový med musí být poté vyjmut z prodeje. Jedná se totiž o padělaný výrobek a s přirozenou cestou vzniklým medem nemá prakticky nic společného.

Med musí vždy splňovat celou řadu přísných předpisů, aby se mohl prodávat. Než se med dostane k lidem a do prodeje, proběhne celá řada zkoušek. A právě ty prokázaly, že množství nevyhovujícího medu v regálech našich obchodů stále klesá a lze říci, že padělky již v obchodech prakticky nenajdeme. A platí to pro medy české, i ty ze zahraničí.

včely

Foto: Pixabay

Naše žluté zlato

Med, který se v České republice vyrábí, je vyráběn poctivě a dá se říci, že je na světové úrovni kvality i chutě. Medu, který se v České republice vyrábí, je dost i na to, aby se mohl vyvážet na zahraniční trhy. Do obchodů se pak dostává jen med pečlivě zkontrolovaný. Jeho kvalita se hodnotí přímo u výrobce, často nad rámec zákonných požadavků.

Český med je tedy produktem, na který můžeme být hrdí. O to více bychom měli brát vážně problémy, se kterými se včelaři ubývají. Množství medu, který se včelám podaří vyrobit, závisí na mnoha parametrech včetně jejich zdravotního stavu, stavu krajiny, množství kůrovce apod.

Zdroj informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/med-kvalita-obchod-kontrola.A220120_083035_ekonomika_vebe

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.