Microsoft opět posiluje, může za to především AI

microsoft

Americká společnost Billa Gatese Microsoft zažívá nadmíru vydařené období. Po nedávném odkoupení herního studia Activision Blizzard, posiluje kurz jejich cenných papírů. Může za to obrovský posun vpřed v oblasti umělé inteligence a v poskytování cloudových služeb. Kurz cenných papírů od začátku roku posílil o více než polovinu a atakuje rekordní hodnoty. Aktuálně se akcie pohybují okolo 361 dolarů, což je zatím nejvyšší akcie, kterou společnost měla. Tržní hodnota firmy se odhaduje na 2,68 bilionu dolarů. Chybí tedy už jen kousek, aby se dostala na dosah svému konkurentovi z Apple. Jeho hodnota se odhaduje na 2,8 bilionu dolarů.

Rozvíjející se AI

Velkou roli na nárůstu akcii společnosti Microsoftu má podíl OpenAI a jeho ChatGPT. Hodnota firmy OpenAI se momentálně odhaduje na 80-90 miliard dolarů, zatímco před šesti měsíci byla hodnota „jenom“ 30 miliard dolarů. Spojitost Microsoftu s OpenAI spočívá v držení podílů. Ten by podle některých zdrojů měl dosahovat polovinu. Očekává se, že hodnota firmy v oblasti AI bude nadále růst. Z popularity AI těží také internetový prohlížeč Bing, který využívá služby OpenAI.

Microsoft těží také ze své platformy Azure. Ta poskytuje svým zákazníkům cloudové služby. Ve třetím čtvrtletí letošního roku vyrostl z hlediska tržeb meziročně o 29 procent. Tato skutečnost předčila veškeré předpovědi. Podle Joshe Gilberta, analytika brokerské platformy eTorobrokerské platformy eToro, překonání předpovědí poukazuje na tom, že není pochyb o tom, kdo je momentálně lídrem v oblasti umělé inteligence.

Microsoft Office

Další překvapivé výsledky přinesla také čísla tržeb celé společnosti. Microsoft je zejména známý hlavně díky svým kancelářským programům Microsoft Officekancelářským programům Microsoft Office. Kvůli tomu vzrostly meziročně tržby o 13 procent na 56,5 miliardy dolarů. V porovnání s předchozím rokem jsou o 27 procent vyšší. Společnost patří mezi největší technologické společnosti. V tzv. „Magnificent Seven“ patří také Apple, Alphabet (Google), Amazon, Meta Platforms, Nvidia a Tesla.

Zdroj: https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/po-strmem-narustu-o-padesat-procent-jsou-akcie-firmy-microsoft-na-rekordnich-hodnotach-1411509https://www.wsj.com/livecoverage/stock-market-today-dow-jones-11-07-2023/card/microsoft-stock-is-on-track-for-another-record-high-IMtpnJJdvmVCCzkuDnrR

Náhledové foto: Pixabay