Stávka učitelů nebude o jejich platech, to bychom si měli uvědomit

Učitel

Učitelé budou zase stávkovat. Mají málo peněz, chtěli by víc. Jsou nenasytní. Takovýto pohled veřejnosti na pedagogy bohužel není žádnou výjimkou, naopak se stává jakýmsi nebezpečným standardem. I proto není od věci informovat o tom, že o platech stávka pedagogů plánovaná na 27. listopadu rozhodně nebude. Ano, peníze do školství nepřitečou v takovém množství, v jakém by měly, nicméně ve finále budou mnohem více ochuzeny samotné děti a nepedagogičtí pracovníci.

Nepedagogičtí pracovníci budou živořit

Stávka je do určité míry vyjádřením jakési solidarity mezi učiteli a nepedagogickými pracovníky. Právě ti dostanou kvůli vládnímu balíčku a úsporným opatřením o dvě procenta méně na objemu peněz, které jdou na jejich platy. Už tak žalostné platy uklízeček a kuchařů či kuchařek ještě klesnou. Stejně tak o peníze přijdou ekonomové nebo It pracovníci či školní psychologové a školníci. Zlepšení podmínek těchto pracovníků by dle odborů vyšlo na 4 až 9 miliard korun. Učitelé tak budou stávkovat i za ně.

Žáci mohou přijít o dělené hodiny či laboratorní práce

Poměrně velká nepříjemnost. Laboratorní práce jsou na středních školách nedílnou součástí výuky. Stejně tak i projektové vyučování. Zapomenout ale nelze na půlené hodiny jazyků. Výuka jazyků ve třiceti lidech je fakticky nerealizovatelná. Konverzovat s nějakou efektivitou v tomto počtu prostě nelze. Nebude-li ale na zaplacení pedagogů, nejspíše nic jiného ani nezbude. Těžko říct, zdali pan ministr někdy učil cizí jazyk 30 žáků naráz.

A učitelé? Jejich platy nebudou oněch 130 % průměrné mzdy

To ale většina z nich ani nečeká. Budu-li mluvit za sebe, je mi jasné, že na tuto sumu nelze dosáhnout. Podle zákona by měl učitelský plat dosahovat na 130 % průměrné mzdy v celém hospodářství. Výpočet se ale bude řešit na základě mezd za loňský rok. Odhady hovoří o 113,5 % aktuálního průměru. To je citelně méně.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/stavka-skoly-odbory-rozpocet-ministerstvo-skolstvi.A231108_202550_domaci_kori?zdroj=top, https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/skolske-odbory-materska-zakladni-stredni-skola-stavka-protest_2311071848_nel

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.