Města a obce budou muset povinně zajistit pro děti starší 3 let umístění v předškolním zařízení

školka

Problém, který mnozí rodiče znají moc dobře z vlastní zkušenosti. A vzhledem k tomu, že se má zkrátit doba čerpání rodičovské dovolené, bude situace o to horší. Z tohoto důvodu budou muset města a obce zajistit povinně dětem umístění v předškolním zařízení.

Nárok na místo ve spádové školce

Tříleté děti mají od letošního roku nárok na místo ve spádové školce. Jenže realita je jiná. Kapacity předškolních zařízení nejsou zdaleka dostačující, a tak každá šestá žádost tříletého dítěte o umístění do školky, byla neúspěšná. Jedná se o celorepublikový problém. Místa nejsou po celém území ČR. Odpovědnost za chybějící místa nesou v první řadě města a obce coby zřizovatelé, ale do jisté míry i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které má podporu výstavby a rekonstrukci školek ve své pravomoci.

Změna od příštího roku

Od příštího roku budou města a obce muset povinně dětem starším tří let zajistit umístění v předškolním zařízení, a to v místě jejich bydliště, případně školském obvodu. Umístění dítěte bude muset být v mateřské škole, nebo dětské skupině.

Dětské skupiny pečují o děti od jednoho roku až do zahájení školní docházky. V ČR fungují od roku 2014 a jsou financovány z Evropských fondů. Aktuálně jich je v provozu okolo osmi set. Dětskou skupinu může zřídit zaměstnavatel pro děti svých zaměstnanců, stejně tak nezisková organizace, územní samosprávný celek či církev.

Obce protestují proti novému nařízení

Města a obce se změnou však nesouhlasí, neboť dle svých slov jsou omezeni možnostmi ke zřizování míst ve školkách. A to i kdyby mateřské školy mohly doplnit dětskými skupinami. Řada obcí nedisponuje ani vhodnými pozemky, na kterých by mohly dětské skupiny postavit.

Jenže rodič, kterému končí rodičovská dovolená, nemá jinou možnost než se přihlásit na úřad práce nebo hledat místo v soukromé školcesoukromé školce, na kterou zpravidla nemá finanční prostředky. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí zakotvení právního nároku na umístění dítěte umožní rodičům i zaměstnavatelům lépe plánovat opětovný návrat na trh práce. Ministerstvo rovněž uvádí, že zavedení podobného právního nároku u sousedů v Německu mělo pozitivní dopad na porodnost. To sice může být kladem, jenže vše je spíše jak začarovaný kruh. Když realita je taková, že v předškolním zařízení není místo, obce nemají nafukovací kapacity a rodič tak nemá kam dát dítě.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-vlada-naridi-obcim-mista-ve-skolkach-pro-starsi-tri-let-40437343#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=abtest228_personal_layout_3_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

https://denikreferendum.cz/clanek/28321-trilete-deti-maji-narok-na-misto-ve-skolce-presto-kazde-seste-u-zapisu-neuspeje

Náhledové foto: Pixabay