Rádoby spravedlnost vládního balíčku: My máme šetřit a renta exprezidentů se výrazně zvýší

Zeman Klaus

Úsporný balíček je velmi vděčným tématem diskuse. Poslanecká sněmovna se jím za bývala vcelku dlouho, nicméně vše vypadá, že se nakonec ujme a ekonomice by měl dle vlády pomoct. Jeho součástí je ale také několik ne zrovna spravedlivých řešení. Typickým příkladem je zvýšení měsíční renty exprezidentů i příspěvku na kancelář a asistenta. Dosud k žádnému zvýšení těchto částek nedocházelo, částka byla fixována dlouhých 20 let. Nyní v době úspor je tomu jinak. Pánové Klaus se Zemanem si jistě peníze navíc zaslouží. Nebo ne?

Trapná nenápadná věta

Dokument zachycující vládní balíček v psané podobě je poměrně obsáhlý a nějaká ta věta se v něm bezesporu ztratí. V materiálu je konkrétně uvedena následující formulace: „Výše renty bude navázána na vývoj platu ústavních činitelů, kdy namísto fixní částky bude odvozena od základního platu poslance.“ Potíž je v tom, že se díky zvýšení platů ústavních činitelů zvýší jejich renta na dvojnásobek. Zatím brali každý měsíc 50 000 korun.  

Zvýší se i další příspěvky exprezidentům

Ano, z aktuální renty už budou bývalí prezidenti odvádět zdravotní a sociální pojištění. Na kancelář a asistenta dostanou prezidenti nově také částku 100 000 korun za měsíc. Ta se bude danit.

Vydělali si snad málo?

Malá exkurze do výše prezidentských platů by neuškodila. V roce 2013 bral prezident 186 300 korun. Když nastoupil prezident Zeman do svého druhého funkčního období, plat činil 252 800 korun. Nemusíme se bavit o víceúčelových paušálních náhradách činících v podstatě skoro stejnou částku jako plat. Copak si bývalí prezidenti nestihli z těchto sum našetřit na důchod?   

Neustále aktivní exprezidenti

Divit se jim asi moc nelze. Co by ostatně dělali v důchodu? Institut Václava Klause má sídlo v luxusní vile na Hanspaulce. Podpora PPF jako sponzora tady nejspíše bude také patrná. Miloš Zeman má kancelář v bývalém bytě s bezbariérovou úpravou.

Zdroje info: Autor, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-vladni-balicek-skrta-temer-vsem-dva-lide-si-ale-polepsi-klaus-a-zeman-231456, https://zpravy.tiscali.cz/kolik-bere-prezident-jeho-plat-vzrostl-za-deset-let-o-ctyri-petiny-549898

Náhledové foto: Kancelář prezidenta republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.