Zemědělci letos podle odhadů sklidí méně obilí

obilí

K létu kromě dovolených a koupání patří neodmyslitelně taky žně. Jinak tomu nebude ani letos. Vzhledem k rostoucím cenám potravin přitom bude v letošním roce sklizeň obilí sledována ještě o něco více než obvykle. Bohužel, první odhady naznačují, že obilí se u nás letos sklidí méně než v loňském roce.

Pokles o více než 8 %

Letošní žně se teprve nesměle rozjíždí, a to jediné co máme, jsou pouhé odhady. Hlavní číslo nám však říká, že zemědělci sklidí pravděpodobně o 8,1 % méně obilovin. V absolutních číslech to tedy vypadá na sklizeň 6, 955 milionů tun pšenice, ječmene, ovsa a žita. Do tohoto odhadu není započítána kukuřice.

Jedním z hlavních důvodů nižší sklizně bude menší osevní plocha. Ta se zmenšila o 3,9 %, na aktuální hodnotu 1,249 milionů hektarů. Horší výsledky ale zemědělci čekají i v případě výnosu na hektar. V tomto případě je pokles odhadován na 4,4 %. Z jednoho hektaru získají zemědělci podle odhadů 5,57 tun obilovin.

obilí

Foto: Pixabay

Řepka stále roste 

Přesto existuje jedna plodina, jejíž sklizeň se podle všeho zvýší. Touto rostlinou je řepka. Řepka byla vysázena na ploše 380 tisíc hektarů což je o plných 10,5 více než v předchozím roce. Zástupci zemědělců varují před nárůstem cen obilovin, nebo přímo před jejich nedostatkem.

Pokud se podíváme na jednotlivé obiloviny samostatně, největší pokles je u jarní pšenice, a to o plných 38,3 %. Následuje jarní ječmen s poklesem o 15 % a žito se 7,5 %. Řepky by mělo být naopak víc, téměř o 5 %.

Zdroje informací: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3598015-sklizen-obilovin-bude-nizsi-nez-loni-ocekavaji-statistici-zemedelci-oseli-mensi

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/sklizen-obili-repka-uroda-statisticky-urad_2307041027_kac

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.