Nedostatkové zboží v Číně: chybí soukromé tryskáče

letadlo

Ekonomický růst Číny v posledních dekádách značně navýšil počet bohatých lidí v zemi. To se projevilo a projevuje mimo jiné i ve zvýšeném zájmu o nadstandardní služby a luxusní zboží. Typickým příkladem je zájem o soukromé lety, které jsou v kurzu i díky rozvolnění po pandemii.

Pandemie trend urychlila

Poté co se i v Číně rozvolnila koronavirová opatření, vystřelil zájem o služební i soukromé cestování do nebeských výšin. Bohatí Číňané chtějí cestovat po své zemi i do zahraničí (zájem je především o cesty do Japonska, Thajska či Singapuru). A protože v Číně strach z covidu stále přetrvává, lety soukromými letadly často volí na místo cestování vyššími třídami na běžných linkách.

Výsledkem je, že společnosti provozující soukromá letadla jsou v Číně vyprodané na dlouhé týdny i měsíce dopředu, v některých případech se zájemci dokonce dočkají i odmítnutí. Mnoho majitelů se navíc soukromých letadel při pandemii zbavilo a nyní je jejich počet v Číně nedostatečný.

letadlo

Foto: Pixabay

Zájem je i přes rostoucí ceny

Obrovskému zájmu klientů odpovídají také ceny, již tak vysoké kvůli drahým pohonným hmotám. Například let ze Šanghaje do Bangkoku letadlem, které je schopné pojmout deset osob stojí 120 tisíc dolarů, tedy téměř tři miliony korun. To je o 20 tisíc dolarů více, než před pandemií.

Čína patří k zemím kam nyní míří nejvíce soukromých letadel, tento trend tak zjevně jen tak neskončí. Pro výrobce soukromých letadel i poskytovatele servisu a dalších služeb se jedná o významný trh, který má i do budoucna obrovský prodejní potenciál.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/bohatym-cinanum-se-nedostava-tryskacu-majetnych-je-tolik-ze-neni-cim-letat-1396798

https://skift.com/2023/01/15/jet-shortages-a-concern-amid-china-travel-thaw/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.