Loni se narodilo nejméně dětí za desítky let

děti

Stále méně žen se hrne do těhotenství a porodu. O to více přibývá těch, u nichž věk dosahuje opravdové hranice pro bezpečný porod. Nové generace dětí se v počtech snižují, za rok 2023 bylo narozených dětí vůbec nejméně. Co to znamená? Na udržení důchodového systému a zdravotní péče budou chybět lidé. K úbytku počtu obyvatel je třeba přihlížet s respektem a brát jej vážně.

Počet obyvatel Česka

Na konci prvního čtvrtletí roku 2024 měla Česká republika 10 859 032 obyvatel, tedy o 41 023 obyvatel méně než na začátku roku. Na úbytek obyvatel mělo vliv i málo narozených dětí. Těch se narodilo o 9205 méně než těch, kterých za stejné období zemřelo. Jak se podle všeho zdá, úbytek obyvatel pravděpodobně nesouvisí jen s narozením a úmrtím počtu obyvatel, nýbrž i se stěhováním obyvatel. Do České republiky se nastěhovalo kupříkladu méně lidí, než se vystěhovalo.

děti

Foto: Pixabay

Statistika jasně varuje před úbytkem počtu obyvatel. Trend totiž pokračuje. Za první čtvrtletí roku 2024 se narodilo 20 299 dětí, ve stejném čase minulý rok jich bylo o 2582 více. Počty narozených dětí dále klesají. V průběhu celého roku 2023 se narodilo 91 149 dětí, meziročně klesl počet narozených dětí až o 10 150 dětí.

A jak to bylo se stěhováním

V letošním roce v prvních třech měsících opustilo Českou republiku 62 316 lidí. Není to zrovna malé číslo. Navíc přibývá rozvodů, těch je více než svateb. Manželské páry, které vydrží dlouho, jsou dnes spíše raritou. V roce 2024 bylo již rozvedeno kupříkladu 5022 manželství.

Zdroje informací: https://moneymag.cz/komentar/extremne-nizke-pocty-narozenych-deti-se-dal-snizuji.t2hibd1s

https://csu.gov.cz/rychle-informace/pohyb-obyvatelstva-rok-2023

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.