Je Babiš proruský? Jeho nové spojenectví mnohé prozrazuje

Orbán a Babiš

Politické debaty o proruské orientaci různých opozičních i koaličních činitelů jsou nyní fakticky na denním pořádku. Bohužel tomu tak je místo toho, aby se řešily skutečné problémy, jichž je více než dost. V poslední době se hodně hovoří o tom, že je proruský Andrej Babiš. Konkrétně se to dozvídáme v komentáři Ondřeje Housky v Hospodářských novinách. Z čeho takto usuzuje? Především z faktu, s kým se Andrej Babiš spojil v Evropském parlamentu.

Podivní spojenci ve zvláštní frakci

Možná i takto by bylo možné novou koalici charakterizovat. S kým se vlastně expremiér naší země spojuje? Ne, o nejhorší spodinu politiky určitě nejde. Babiš se konkrétně spojil s rakouskou stranou FPÖ Herberta Kickla a Orbánovým Fidesz. Samotný Kickl má za sebou už solidní kariéru. Byl od 18. prosince 2017 do 22. května 2019 ministrem vnitra v první vládě Sebastiana Kurze. Tehdejší premiér ho ale odvolal v rámci Ibizské aféry. Nakonec byli odvolání i další ministři, již byli součástí Svobodných. Zajímaé byly Kicklovy názory na covid, kdy prosazoval odčervovač pro koně ivermektin na úkor očkování. To u nás Andrej Babiš zvládl zavést. Rakousko by chtěl změnit v pevnost dle vzoru Viktora Orbána. Toho není třeba nijak výrazně představovat. Ten se třeba v roce 2002 vyslovil pro zrušení Benešových dekretů.

Mír na Ukrajině

Za ten se nyní Orbán bije a navštívil ukrajinského prezidenta Zelenského. Přišel s okamžitým příměřím na távající linii fronty. Podle jeho slov se nevnucoval. Mnozí analytici se shodují v tom, že aktuální příměří by pomohlo spíše Moskvě k přeskupení sil. Vztahy mezi Ukrajinou a Maďarskem nejdou zrovna nejlepší.

Základní cíle nového seskupení

Babiš podobně jako jeho spojenci hlásá, že u jde hlavně o obrany vnějších hranic Evropské unie a zabránění migraci. Také chce revidovat Zelený úděl. Green Deal bude ale nejspíše revidován tak jako tak. Chce to i německá CDU a jiná uskupení. Je zvláštní, že na počátku právě Babiš a Orbán Green Deal podpořili.  

Největší politická skupina v Evropě

Takto se vyjádřil Orbán. Prostě si to přeje, nicméně někteří analytici si myslí něco jiného. Třeba Martin Vokálek, výkonný ředitel Institutu EUROPEUM. Ten hovořil o tom, že se v evropské politice nic zásadního nezmění a že se nová frakce bude nacházet na okraji politického spektra. Všichni ostatní podle něj ví, že jde o frakci vzniklo na populistickém a silně pravicovém základu.

Je Babiš proruský? 

Sám určitě ne, nicméně jeho nové uskupení může leccos prozrazovat. Zrovna dvakrát prozápadní tak nějak není.  

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://archiv.hn.cz/c1-67339330-vtipy-o-zidech-a-odpor-k-zelenskemu-kdo-je-rakusan-herbert-kickl-novy-babisuv-spojenec-v-evrope, https://www.novinky.cz/tag/viktor-orban-20527,https://www.europeum.org/articles/detail/6787/seznamzpravy-aliance-do-ktere-vstoupil-babis-je-extremne-pozitivni-zprava-pro-rusko

Viktor Orbán a Andrej Babiš: Náhledové foto Andrej Babiš/ sociální síť Meta

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.