Manchester United propouští 250 zaměstnanců: Šetření na cestě za úspěchem?

Slavný anglický klub Manchester United prochází významnou transformací. Nové vedení v čele se sirem Jimem Ratcliffem přistoupilo k razantním úsporným opatřením. Cílem je zefektivnit chod klubu a vrátit jej na výsluní anglického i evropského fotbalu.

Propouštění jako první krok

Ratcliffe a vedení United se domnívají, že počet zaměstnanců klubu je ve srovnání s ostatními kluby Premier League neúměrně vysoký a že jeho velikost neodpovídá fotbalovým výsledkům v posledních letech. Revize nákladů INEOSu identifikovala „nepodstatné“ činnosti, které je možné zastavit, a věří, že propouštění pomůže United lépe vyhovět finančním předpisům Premier League a UEFA.

Jean-Claude Blanc, prozatímní výkonný ředitel Manchesteru United, oznámil zaměstnancům nepříjemnou zprávu. Klub plánuje propustit 250 pracovníků. Toto rozhodnutí se dotkne všech oddělení kromě charitativní nadace Manchester United Foundation.

„Nešlo o lehké rozhodnutí,“ uvedl Blanc. Podle jeho slov klub zvažoval různé alternativy, ale ty by vedly pouze ke krátkodobým řešením. Propouštění je součástí většího plánu na snížení nákladů.

Nová éra, nová pravidla

Úsporná opatření se netýkají pouze propouštění. Vedení zavedlo i další změny:

  1. Konec práce z domova – zaměstnanci se musí vrátit do kanceláří.
  2. Zpoplatnění dopravy na zápasy – zaměstnanci nově platí za cestu klubovým autobusem.
  3. Odebrání firemních kreditních karet.

Tyto kroky vyvolaly mezi zaměstnanci pochopitelnou nelibost. Mnozí poukazují na miliardy utracené za nesmyslné přestupy hráčů v posledních letech.

Srovnání s konkurencí

Rudí ďáblové mají aktuálně nejvíce zaměstnanců ze všech klubů Premier League – v průměru 1 112 měsíčně. Pro srovnání:

  • Liverpool: 1 008 zaměstnanců
  • Manchester City: 520 zaměstnanců
  • Brentford: 243 zaměstnanců

Vize budoucnosti

Nové vedení v čele s Ratcliffem věří, že úsporná opatření pomohou klubu lépe vyhovět finančním předpisům Premier League a UEFA. Zároveň umožní efektivnější investice do rozvoje týmu.

INEOS zdůrazňuje, že toto rozhodnutí je nezbytné pro dosažení dlouhodobé stability a návratu United na vrchol. Implementace dalších úsporných opatření, jako je návrat do kanceláří a omezení benefitů, svědčí o snaze o zefektivnění fungování klubu.

Zdroje info: X, Manchester United, https://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-13595659/Man-United-redundant-cost-review-Red-Devils.html, https://www.nytimes.com/athletic/5614630/2024/07/03/manchester-united-job-cuts-250-explained/

Náhledové foto: Pixabay