Lidé v Česku pronajímají na čtvrt milionu bytů

klíče

V minulosti se často objevoval názor, že jednou z charakteristik trhu s nájemním bydlením u nás, je skupování nových bytů zahraničními investory, kteří je následně pronajímají. Nedávná analýza trhu ale ukázala, že situace s nájemním bydlením je trochu jiná.

Nájemní byty v České republice

V České republice je asi čtyři a půl milionu obytných jednotek. Zhruba jednu polovinu tvoří rodinné domy, druhou potom byty. Z asi 2,2 milionů bytů jejich u nás pronajímáno asi deset procent, konkrétně 223 tisíc. Zajímavá je však struktura jejich majitelů a rozdělení mezi jednotlivé typy bytů.

byt

Foto: Pixabay

46 tisíc bytových jednotek pronajímají majitelé bytových domů, 55 tisíc potom velcí podnikatelé a zbytek připadá na běžné pronajímatele. Ti většinou spadají do střední třídy, byt buď zdědili, nebo si jej pořídili na hypotéku proto, aby jej v budoucnu například předali dětem či si jeho prostřednictvím tvoří úspory na stáří. Z většiny se jedná o byty panelákové, jen menšina je v cihlových domech. V novostavbách je nájemných bytů nejmenší část.

V drtivé většině případů se u majitelů pronajímaných bytů jedná o české občany. Pokud již jsou majiteli cizinci, jedná se nejčastěji o Slováky či Rusy. Typickým pronajímatelem je potom muž s vysokoškolským nebo středoškolským vzděláním ve věku přes 40 let. Čím dál tím častěji ale pronajímají byt i ženy.

Zájem o nájemní bydlení

Zájem o nájemní bydlení rozhodně setrvale roste a lze proto očekávat, že brzy přitáhne větší zájem developerů, kteří se dosud soustředili prakticky výhradně na prodej bytů. Zvýšenému zájmu o nájemní bydlení nahrávají vysoké pořizovací ceny nemovitostí, ale také životní styl současné mladé generace, která před závazkem v podobě hypotéky, nebo obecně vlastnictví bytu dává přednost flexibilitě.

Nejvíce nájemních bytů je v Praze a obecně velkých městech. To je jen stěží překvapivé a nic se na tom nebude měnit ani v budoucnu.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/cesi-pronajimaji-temer-ctvrt-milionu-investicnich-bytu-vetsina-je-v-praze-1398007

https://denikn.cz/minuta/1137120/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.