Levná dovolená: Zkuste Turecko

dovolená

Dnes se zaměříme na téma letních dovolených. Je jedna destinace, která zaručuje velmi levné ubytování i místní náklady. Tou je TureckoTurecko, které je pro Čechy letos velmi levné. Bohužel pro Turky, jejich inflace a vývoj jejich měny je velmi negativní. Pro turisty to však znamená velmi nízké ceny, prakticky čehokoli.

Hodnota měny enormně klesá

Vládní politika v Turecku je v ekonomické oblasti tak tristní, že například tamní měna – turecká lira – stála ještě před pěti lety asi 7 Kč. Nyní ji koupíte za méně než 1,4 Kč. Tento faktor, jakožto i další, se pak projevují v ekonomické situaci země. Například tamní inflace byla v červnu 73,5 %, což je rekord. Turecko v tomto ohledu zdolalo svůj dosavadní inflační rekord, který byl starý 23 let. V červnu tato data zveřejnil turecký statistický úřad.

Místní ceny

Pro nás, jakožto Evropany jsou pak v Turecku v důsledku výše uvedené ekonomické kondice země, velmi nízké ceny. Při kurzu, který je nyní okolo 1,39 korun za jednu tureckou liru, jsou ceny běžných věcí následující. Například za půllitrovou vodu dáte 2-5 lir, ale v supermarketu i 1,25 lir (2,78 -7 korun, respektive 1,7 korun), plechovka coca-coly vás vyjde na 6 lir (8,34 korun), avšak na benzínce či v centru měst až 12 lir (16,7 korun). Například celodenní parkování stojjí okolo 25 lir (34,75 korun). Velmi levný je v celé zemi je čaj, ten v turistických oblastech stojí asi 4-5 lir, obyčejně i 2 liry. Nyní ceny, které určitě zajímají velké množství Čechů. Pivo v supermarket stojí okolo 22 lir za půllitrovou plechovku (30,5 korun), vino a lihoviny jsou dražší.

Levné ubytování i značkové oblečení

Ještě více toho však nakoupíte, pokud platíte kartou, kdy je vám cena přepočtena na eura, či přímo bankovkami eur. Euro je zde přijímáno i v supermarketech či na jiných místech. Ubytování je v Turecku také vcelku levné, co však stojí za zmínku je značkové oblečení či jiné výrobky v Turecku. Pro turisty a turisty platících v eurech obzvláště. Přemýšlíte-li nad půjčením auta, ani to zde není nikterak drahé. Například za půjčku na 16 dní platíte řádově zálohu ve výši nízkých jednotek tisíc korun (od 1 do 3 tisíc), poté doplatek na místě do deseti tisíc. Záleží na typu auta (zdroj dat Měšec.cz, viz níže).

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/jedte-do-turecka-je-tam-pro-cechy-levne/, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-inflace-v-turecku-se-v-kvetnu-dostala-nad-73-procent-je-to-nejvice-za-23-let-204832, https://www.cestujlevne.com/pruvodce/turecko/penize

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.