Dobrá zpráva: letošní úroda ovoce bude nadprůměrná

ovocny_sad

Začátkem léta dostáváme od ovocnářů každý rok odhad toho, jakou úrodu očekávají. Podle všeho se zdá, že ta letošní bude patřit k nadprůměrným. To je dobrá zpráva i proto, že v opačném případě by šlo o další tlak na zdražování některých potravin. A s jejich vysokými cenami máme nyní všichni problémů víc než dost.

Optimistický výhled

Letošní úroda ovoce bude podle všeho bohatší než v loňském roce. Sklizeň by měla vzrůst oproti loňskému roku o více než 17 procent. I z dlouhodobého pohledu půjde pravděpodobně o nadprůměrný rok a množství sklizeného ovoce se bude pohybovat kolem 156 155 tun.

Nejlepší úroda se očekává především u třešní a švestek, které letos neutrpěly žádné velké újmy díky mrazu. Neplatí to však všude a na jihu Moravy teplomilné stromy takové štěstí neměly. Díky brzkému oteplení se pupeny rychle otevřely, ale jaro mělo přitom ještě červenou. Pupeny tak zmrzly a tím potenciální úrodu udupaly doslova do země. Vliv na celkovou úrodu v ČR to však naštěstí nebude mít tak velký.

svestky

Foto: Pixabay

Meruňky a jablka

Úroda meruněk by měla být i přes některé problémy s mrazem průměrná a ani v tomto případě nás nečeká neúroda. Na své si navíc přijdou milovníci jablek, jejichž sklizeň se oproti předchozímu létu navýší až o desítky procent. V porovnání s průměrnou sklizní za pět let bude v letošním roce úroda jablek vyšší až o 11 procent. Jablka tak v úrodě letos předběhnou i zmíněné švestky. I jejich sklizeň bude skutečně nadprůměrná. Na třetím místě budou potom také s velmi slušnou sklizní i oblíbené hrušky.

Celkově se tedy můžeme těšit z jedné z mála dobrých zpráv, kterých je v poslední době jako pověstného šafránu.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ovoce-zemedelstvi-sadarstvi-pestovani-pocasi-uroda-ukzuz-ludvik.A220624_120137_ekonomika_drh

https://cesky.radio.cz/ovocnari-cekaji-letos-dobrou-urodu-8754160

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.