Letošní říjen byl pro automobilový průmysl katastrofální

Výroba aut

Pokud jsme si na konci loňského roku říkali, že to nejhorší má náš automobilový průmysl za sebou a nyní už bude jen lépe, letos máme důvodů k radosti ještě méně. Data za letošní říjen ukázala, že z hlediska výroby nových vozů u nás šlo o vůbec nejhorší měsíc od roku 2014. Automobilový průmysl proto bije na poplach.

Pokles o padesát procent

Meziroční pokles ve výrobě nových vozů činil v říjnu plných 47 procent. V absolutních počtech to znamenalo výrobu 68 tisíc nových osobních vozů. I celkový počet vyrobených osobních aut od začátku roku je nižší než v loňském roce poznamenaném prvním jarním lockdownem. V tomto případě je pokles o čtyři procenta s tím, že vyrobeno bylo dosud 900 tisíc vozů.

Příčin takto dramatického poklesu je hned několik, podílí se na něm samozřejmě i pokračující epidemie koronaviru, který opět nabírá na síle a vláda je nucená zavádět nejrůznější restriktivní opatření, které se na činnosti automobilek projeví buď přímo nebo nepřímo. Tím hlavním problémem je ale pro automobilky nedostatek čipů v důsledku silného narušení dodavatelských řetězců.

Výpadky v dodávkách čipů jsou celosvětově zdrojem problémů v mnoha různých odvětvích. Automobilový průmysl je jedním z nejhůře postižených.

Nářadí

Foto: Pixabay

Apely na vládu

Sdružení automobilového průmyslu proto vyzývá odcházející vládu k tomu, aby schválila v rámci programu Antivirus podporu zaměstnanosti. Současně svaz vládu za nečinnost v aktuální situaci silně kritizuje. Svaz zmiňuje to, že vlády mnoha okolních zemí, typicky v Německu, tamní automobilový průmysl podporují a české firmy jsou tak znevýhodňovány. Vláda navíc pomoc již před časem slíbila, zatím jí ale nerealizovala.

V rámci automobilového průmyslu se však nacházejí i sektory a konkrétní firmy, které výrobu naopak navyšují. Jedná se např. o sektor elektromobility. Z velkých firem rostla Hyundai, která vyrobila oproti loňsku naopak o 21,8 procenta vozů více, konkrétně 231 600. Říjen skončil pro Hyundai poklesem o 0,8 procenta.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/auto/clanek/vyroba-automobilu-klesla-v-rijnu-temer-o-polovinu-40378414

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.