mystery-2730917_960_720

Letošní podzim přinese poslední šanci využít kotlíkovou dotaci

Topná sezóna se pomalu, ale jistě blíží, a proto by majitelé zastaralých kotlů určených pro paliva první a druhé emisní třídy neměli otálet s podáním žádosti o kotlíkovou dotaci. Už brzy totiž odstartuje její vůbec poslední vlna a těm, kteří ji neužijí, nezbude nic jiného, než nákup nového topného zařízení financovat na vlastní pěst.

Díky kotlíkovým dotacím můžete opravdu výrazně ušetřit

Staré kotle na paliva první a druhé emisní třídy se v září roku 2022 stanou minulostí, tedy alespoň podle zákona. Do té doby mají jejich majitelé čas provést výměnu za kotel nový, který vyhovuje současnému ekologickému trendu. Zároveň se určitě vyplatí podat žádost o kotlíkovou dotaci, která v brzké době dorazí ve své poslední vlně. O tom, že se dotace běžným občanům skutečně vyplatí, nemůže být vůbec pochyb. Může se totiž jednat až  o částku přesahující 100 000 Kč.

Dohromady jsou pro případné zájemce vyčleněny téměř čtyři miliardy korun ze státního rozpočtu. Původně se mělo jednat pouze o částku 3,125 miliardy korun, nicméně vláda v průběhu července své rozhodnutí změnila a dalších 1,5 miliardy korun uvolnila z programu Nová zelená úsporám.

Kolik domácností ještě čeká výměna kotle?

Zájem o předchozí dvě vlny kotlíkových dotací byl skutečně velký a ekologičtější zdroj tepla si za pomoci programu pořídilo již 70 000 domácností. Lidé si mohou volit buď kotel plynový, kotel na biomasu, kotel na dřevo nebo dokonce tepelné čerpadlo. V České republice se podle odhadů České asociace LPG stále ještě nachází bezmála 300 000 nevyhovujících kotlů, za jejichž používání bude od roku 2022 hrozit tvrdý postih v podobě pokuty až 50 tisíc Kč.

Rozdělování kotlíkových dotací, které jsou určeny pro rodinné domy a fyzické osoby, je plně v kompetenci jednotlivých krajů. Výše podpory může být stanovena až na 80 % nákladů za koupi a instalaci nového kotle, přičemž ve většině republiky nesmí částka přesáhnout 120 tisíc korun. V prioritních oblastech naší země je pak hranice pro maximální dotační příspěvek stanovena na 127 500 Kč. Kupříkladu v Ústeckém kraji bude během tohoto podzimu mezi občany, kteří mají stále ještě starý typ kotle, rozděleno přes 167 milionů korun.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *