Jak správně pojistit pergolu a další vedlejší stavby?

Na vybudování majetku potřebujete obvykle pár let, na jeho ztrátu stačí i pár vteřin. Právě proto je tak důležité pojištění nemovitosti, které vám pomyslně drží náhradní bydlení v záloze. Nejlépe ve stejné formě i hodnotě. Máte však opravdu pojištěný celý váš majetek?

I vedlejší stavby patří k vašemu domu

Nedá se říct, že by Češi na neživotní pojištění vůbec nemysleli. Výsledky České asociace pojišťoven již dlouhodobě ukazují, že lidé častěji sjednávají pojistné krytí pro své nemovitosti, auta aj. než pro vlastní život. To, že však máte pojistnou smlouvu v ruce, nemusí nutně znamenat, že jste, jak se říká, za vodou.

Finanční specialisté stále upozorňují, že stavby bývají podpojištěné, což zásadně snižuje pojistné plnění v případě pojistné události. Co to v praxi znamená? Nejhůře stěhování z prostorného rodinného domu do malého bytu, mnohem častěji pouze zlomkovou finanční náhradu zničené části.

Problémem může být podcenění hodnoty domu, vybavení, ale také zapomenutí na kvalitní pojištění vedlejších staveb. Pojištění vedlejších staveb se obvykle pohybuje mezi 10 až 20 % z pojistné hodnoty budovy.

Co při sjednání pojištění nevynechat

Pojistná smlouva by navíc měla být stále aktuální, tzn. s každým pořízením nové věci se hodnota vašeho majetku zvyšuje. Není však nutné každou jednotlivost připojišťovat. Smlouvu stačí jednou ročně aktualizovat a plošně navýšit o součet všech částek.

„Pokud máte na zahradě něco speciálního, a tím pádem většinou dražšího, můžete si to připojistit nad rámec standardních limitů. Zde se nevyplatí šetřit v řádů stokorun ročně a spoléhat na to, že se to nestane,“ říká pan Jaroslav Gall, odborník na hypotéky, spoření, pojištění a tvorbu rezerv.

Vedlejší stavba nakonec nemusí být ani tolik speciální, stačí mít na zahradě kvalitní pergolu, altán či bazén. Problém také můžou způsobit dražší věci na zahradě.

Pojištění pergoly a altánů

Přestože kvalitní pergola či altán nejsou levnou záležitostí, zapomínají se často započítat do výsledné hodnoty domu, zvláště když se staví dodatečně. Nemusíte je pojišťovat zvlášť, stačí adekvátně navýšit pojištění domu.

Příklad z praxe: Bioklimatická pergola PLACEO od firmy Alaris v rozměru 4000 (délka) x 6100 (šířka) x 3000 (výška) stojí cca 268 tisíc Kč včetně DPH. Po přičtení dopravy a montáže se dostaneme na částku do 300 tisíc Kč. Váš dům pojistěte minimálně na 3 miliony. Jen tak můžete dosáhnout limitu na vedlejší stavby 10 % z pojistné částky domu.

Bioklimatická pergola PLACEOObrázek: Bioklimatická pergola PLACEO je nákladnou investicí, kterou byste si měli chránit. Zdroj: alaris.cz

Pojištění bazénu

Obdobná situace je s bazénem. Pokud jste se rozhodli pořídit si kvalitní bazén na míru, měli byste jej také adekvátně chránit.

Příklad z praxe: Bazén včetně betonáže, zastřešení a příslušenství v rozměru 3500 (délka) x 7000 (šířka) x 1500 (výška) může stát cca 400 tisíc Kč včetně DPH. Váš dům byste tak měli mít pojištěný minimálně na 4 miliony při limitu 10 % z pojistné částky domu.

Obrázek: Hodnota bazénu na míru může vyšplhat až do půl milionových částek. 

Pojištění věcí na zahradě

Problém může také nastat u věcí na zahradě, např. zahradního nábytku, grilu, trampolín, robotických sekaček. Zde se obvykle setkáte u pojištění s nízkým, středním a vysokým limitem, přičemž částka nízkého limitu může být například jenom 30 tisíc. To je kupříkladu hodnota pouze kvalitní robotické sekačky.

Obrázek: Nepodceňujte také limity věcí na zahradě, které bývají příliš nízké.

Když máte špatný rok

Máte na zahradě pergolu, bazén i nákladnější zahradní příslušenství? Pak také myslete na to, že se u většiny pojišťoven částky za škodu za rok sčítají. Pokud by tedy došlo k rozsáhlým škodám, přičemž by se zároveň zničili pergola, bazén, sekačky a kupříkladu gril, může se škoda vyšplhat až na 1 milion Kč.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *