Letiště Praha letos odbaví více cestujících, než očekávalo

letiště

Letní sezóna začíná a zdá se, že celá Evropa je na nohou. Touha po cestování je po dvou covidových letech více než zřejmá. Letiště proto praskají ve švech a naráží na fakt, že cestovatelů je mnohem více, než kolik se předpokládalo. To pražské není výjimkou. Na jednu stranu to znamená fronty a potíže při odbavení, na druhou optimistické výhledy z pohledu tržeb a zisků největšího českého letiště.

Nával turistů

České letiště Václava Havla letos očekává nával turistů, kteří jak se zdá nezahálejí a nakupují letecké zájezdy v průběhu celého roku. Počty odbavených cestujících budou letos zřejmě dosahovat čísla kolem deseti milionů, což je o 1,5 milionů cestujících více, než kolik vedení letiště předpokládalo. V době před covidem počty cestujících nezastavitelně rostly a pražské letiště odbavilo ročně na 17,8 milionů cestovatelů, zpět na těchto hodnotách ještě nejsme, trend je ale jasný.

Největší provoz na pražském letišti se čeká samozřejmě v létě. Široký výběr přímých letů do více než 150 destinací a otevřená brána do světa cestování bez covidových nařízení, to je pražské letiště. Jeho služeb využije nepochybně velké množství lidí.

cestování

Foto: Pixabay

Problém s nedostatkem personálu

Nával bude na pražském letišti letos extrémní. Důvodem nejsou absolutní počty cestujících – koneckonců před covidem jich bylo ještě o hodně více – ale fakt, že nárůst provozu provází nedostatek personálu, který nestíhá cestující odbavovat. Letiště i přidružené společnosti v průběhu covidu masově propouštěly a nyní jim chybí pracovní síla.

Problémy s odbavením jsou ale jen dočasné, byť pro cestující jistě nepříjemné. Z dlouhodobého hlediska je důležitější, že zájem o cestování roste takovýmto tempem. Otázkou ovšem je, zda cestovnímu ruchu nezasadí další ránu rostoucí inflace a problémy s dodávkami energií z Ruska.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/prazske-letiste-ceka-o-15-milionu-cestujicich-vice-nez-ocekavalo-40401598

https://www.kurzy.cz/zpravy/659578-letiste-vaclava-havla-pro-letosek-ceka-vice-jak-10-mil-odbavenych-cestujicich-loni-to-bylo-jen/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.