ČEZ: Výplata vyšších dividend, avšak později

Akcie

V týdnu schválila valná hromada společnosti ČEZ, jakožto nejvyšší orgán této akciové společnosti, výplatu dividend akcionářům za rok 2021. My se dnes podíváme, na čem se valná hromada shodla a jak jednání proběhlo. Kolik peněz tedy akcionáři ČEZu, včetně státu dostanou?

48 korun za akcii pro akcionáře

Akcionářů je v ČEZu mnoho, tím hlavním, tedy majoritním je však Česká republika, která vlastní asi 70% podíl v akciové společnosti. Představenstvo ČEZu původně plánovalo vyplatit společníkům menší dividendy – konkrétně 44 korun za akcii. Nakonec však byl na valné hromadě schválen návrh státu, jakožto majoritního akcionáře (za stát podávalo návrh ministerstvo financí), který stanovil dividendu 48 korun za akcii za rok 2021.

Jak stát peníze využije?

Dividendy z ČEZu mohou tvořit velkou položku v příjmech státního rozpočtu. Letos by to mělo děla skoro 26 miliard korun pro všechny akcionáře a 18 miliard pro 70% stát. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) řekl, že příjmy by měla vláda použít ke kompenzaci vysokých cen energií a dále k dodatečnému financování sociální pomoci potřebným. Vládní opatření kompenzující inflaci i vysoké ceny energií by mohly vládu přijít až na 60 miliard korun včetně prostředků na takzvaný úsporný tarif a energie, který vláda připravuje.

Více peněz ale později

Akcionáři tedy mohli být spokojení, společnost jim vyplatí více než původně její statutární orgán navrhoval. Tato změna však byla vykoupena jiným ústupkem a sice dobou pro vyplacení dividend. Akcionáři včetně státu totiž dostanou své prostředky o tři měsíce později, než navrhoval původní plán. Valná hromada totiž schválila také druhý návrh ministerstva, který stanovil odklad splatnosti z 1. srpna na 1.listopadu 2022. Ministerstvo chtělo ČEZu poskytnout delší časový úsek pro získání prostředků a zajištění likvidity společnosti. Někteří odborníci však toto kritizovali a označovali návrh za zbytečný. Dle nich totiž ČEZ má dostatek volných prostředků.

Zdroj: https://www.penize.cz/burza-cennych-papiru-praha/435113-dividenda-cez-bude-vyssi-schvalila-valna-hromada, https://www.cez.cz/cs/pro-investory/informacni-povinnost/oznameni-o-vyplate-dividendy-5-160304

 Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.