Kůrovec letos vyjde až na 30 miliard korun

Kůrovec

Kůrovec je již několikátým rokem po sobě hrozbou českých lesů. Lesníci na situaci upozorňují stále znovu a znovu. Sucho a kůrovec způsobují obrovskou kalamitu, která způsobuje několikamiliardové škody. Zatímco v roce 2018 vyšla kůrovcová kalamita stát a další vlastníky lesů na 20 milionů korun, letos to má být ještě o 10 milionů více. Nutno dodat, že stát vlastní pouze polovinu lesů na území ČR, ostatní jsou soukromí vlastníci. A těm už dochází finance, které jsou nutné na kontrolování situace spojené s kůrovcovou kalamitou.

Malý brouček – velké problémy

Kůrovec je velkým problémem, ačkoli se jedná o velice malého broučka. Lýkožrout smrkový, takzvaný kůrovec, je broučkem, který hoduje na kůře zejména smrků. Není ale jediným druhem škodlivých broučků, kteří se živí nejen kůrou, ale v některých případech také i dřevem stromu. Napadené stromy pak musí být vykáceny s předstihem a to způsobuje lesníkům nemalé škody.

Sucho je další hrozbou

Ke škodám, které způsobil kůrovec, je třeba připočíst ještě škody, které byly způsobeny suchem. Mezi ně patří například usychání nových sazenic stromů – lesníci uvádí, že z nově nasazených stromů uschnulo 20 až 30 procent. Tímto způsobem došlo ke škodě ve výši kolem půl miliardy korun. Jakkoli je oproti kůrovcové kalamitě škoda nižší, rozhodně není zanedbatelná, protože v některých oblastech došlo k úhynu veškerých sazenic.

Příspěvky ze strany státu

Oba problémy – sucho i kůrovec – jdou spolu ruku v ruce a vzájemně se doplňují a umocňují. Podle lesníků je problém v celkové historii českého lesnictví v současnosti největší. Proto se na pomoc rozhodl přispěchat i stát, který přispěje nejméně jednou miliardou korun na odstraňování škod způsobenými kůrovcem. Podle vlastníků lesů je ale tento příspěvek nedostatečný – požadovali alespoň tři miliardy korun. Problém se totiž týká nás všech.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.