Brexit

Co by mohl tvrdý Brexit znamenat pro ČR

Téměř každý den slyšíme ve zprávách zmínky o Brexitu. V těchto dnech by se mělo již řešit konečná podoba vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Také se často mluví o tvrdém Brexitu, tedy odchodu Velké Británie bez dohody s EU. Co by to znamenalo? A jak by to ovlivnilo Českou republiku? Na to se dnes podíváme.

Zákon zakazuje tvrdý Brexit

Obavy z odchodu Velké Británie z Evropské unie bez dohody děsí nejen obyvatele kontinentu, ale i ostrovany. Proto byl v britském parlamentu prosazen zákon, který říká, že pokud by nedošlo k dohodě o budoucím nastavení vztahů Británie a EU, má vláda požádat o další odklad termínu vystoupení. Britský parlament tak zavazuje vládu, že nesmí v EU vystoupit bez dohody. Tento „divoký brexit“ by byl totiž velmi drahý jak pro ostrovany, tak pro členské země EU. Ve veřejném prostoru se často objevují kalkulace možných ztrát. Obě strany by pravděpodobně ztrácely v řádu desítek miliard eur. Británie by na tom z dvou zúčastněných stran byla asi hůře.

Česká republika nejvíce ohrožena!

Mezi skupinu států, které by byly nejvíce zasaženy, by pravděpodobně byla i Česká republika. podle zveřejněné analýzy eTraderu by tomu tak bylo. Máme totiž s Velkou Británií silné vazby. Spojené království je totiž našim 5. největším obchodním partnerem. Celkem produkujeme na ostrovy export za cca 350 miliard korun. Z toho 50 miliard korun tvoří export automobilový. Tento průmysl je pak hlavním tahounem i naší interní ekonomiky.

Kdo by zaplatil nejvíce

Není to však jen Česká republika, která by doplatila velmi draze na tvrdý brexit. Jak bylo již zmíněno, platili by všichni, a určitě ne drobnými. Nejvíce samozřejmě Velká Británie. Dle zprávy z: www.bertelsmann-stiftung.de, by třeba Británie zaplatila 57 miliard eur. Podobně by pak na tom bylo Německo a Francie. Náš západní soused by přišel o 9 miliard, Francie o asi 7 miliard eur. Do další skupiny by patřili Irsko, Itálie a Španělsko. Jejich ztráty by dělali cca 3 – 4 miliardy eur.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *