Máte doma libry s královnou? Je třeba je měnit?

libra

Velká Británie v těchto dnech prožívá jednu z nejzásadnějších etap své novodobé historie. Na úmrtí královny, která nosila britskou korunu déle než kdokoliv jiný před ní, se Velká Británie dlouho připravovala, přesto ji ale nyní čekají velké změny. Ty se budou týkat i bankovek.

Královna a bankovky

Britské bankovky zdobí již dlouhá desetiletí podobizna královny Alžběty II. Novým králem se nyní po její smrti stává její syn Charles, který bude používat královské jméno Karel III. Jeho podobizna bude samozřejmě vytištěna i na nových bankovkách, které začne Bank of England vydávat po uplynutí státního smutku.

Výměna všech několika milionů bankovek ale není jedinou změnou, na kterou si budou muset Britové zvyknout. Nové budou také poštovní schránky, známky, nebo vojenské a policejní uniformy. V neposlední řadě se potom změní i hymna. Jak rychle ale tato změna proběhne? A pokud máte doma nějaké libry, existuje důvod k obavám z konce jejich platnosti?

bankovky

Foto: Pixabay

Přestanou bankovky platit?

Dobrou zprávou je, že nemusíte dělat nic. Britské bankovky s podobiznou královny Alžběty II. zůstávají i po její smrti ze zákona platné. Proces výměny bankovek i dalších předmětů s královským znakem potrvá dlouhé roky. Pro Brity půjde o velmi významnou změnu, většina z nich totiž žádného jiného panovníka než byla Alžběta II. nezažila.

Například taková podoba poštovních známek se navíc neměnila od roku 1967. Bank of England pak sice v minulých letech zavedla nový typ bankovek vyrobených z plastu, ani na nich se však podoba panovnice příliš neměnila. Pro obdivovatele majestátu královny Alžběty je proto jistou útěchou, že se s ní budou minimálně na bankovkách setkávat ještě dlouhá léta.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-bankovky-s-podobiznou-kralovny-zustavaji-zakonnym-platidlem-40408189

 https://zahranicni.hn.cz/c1-67112620-s-novym-kralem-cekaji-britanii-zmeny-vymenit-se-musi-bankovky-upravy-cekaji-modlitby-i-ustavy-nekterych-statu

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.